auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 65 (1940) z dnia 16.08.2022

Rozliczenie w VAT i księgach nabycia skutera na potrzeby firmowe

W firmie prowadzącej lokal gastronomiczny w lipcu br. zakupiono skuter - dla pracowników dokonujących dostawy zamówień.


1) W jakiej wysokości przysługuje nam prawo do odliczenia VAT od tego zakupu?

W myśl art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. W przepisie tym ustawodawca przywołuje pojęcie "pojazd samochodowy, o którym mowa w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT", czyli pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Definicję pojazdów samochodowych zawarto w art. 2 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.). Zgodnie z nim pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z zastrzeżeniem, że określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast pojazdami silnikowymi są pojazdy wyposażone w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. Zaś pojazdami są środki transportu przeznaczone do poruszania się po drodze oraz maszyny i urządzenia do tego przystosowane.

Tak więc, zgodnie z powyższym, skutery należą do pojazdów samochodowych w rozumieniu VAT jako pojazdy silnikowe przeznaczone do poruszania się po drodze. Dotyczą ich zatem przepisy art. 86a ustawy o VAT i ograniczenia odliczenia VAT wynikające z tych przepisów.

W związku z tym, przy zakupie skutera na potrzeby prowadzonej działalności przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z tym pojazdem. Jedynie w sytuacji, gdyby skuter rozwijał prędkość nieprzekraczającą 25 km/h, nie byłby traktowany jako pojazd samochodowy - wówczas przysługiwałoby prawo do odliczenia 100% VAT.

Ponadto Czytelnicy mieliby prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych ze skuterem, jeśli służyłby on wyłącznie do działalności gospodarczej. Za pojazdy takie, zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, uważa się pojazdy, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością.

Dodatkowo podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję ich przebiegu, są obowiązani złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach (VAT-26) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek z nimi związany, nie później jednak niż w dniu przesłania pliku JPK_VAT.


2) Jak ująć w księgach rachunkowych zakup skutera, jeżeli jego cena nie przekracza 10.000 zł?

Jeśli zakupiony skuter spełnia warunki do zaliczenia go do środków trwałych, określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, powinien generalnie zostać ujęty w ewidencji środków trwałych, a od jego wartości początkowej ustalonej w cenie nabycia (uwzględniającej ewentualny nieodliczony VAT z faktury zakupu) należy systematycznie dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

W polityce rachunkowości jednostki można zapisać, że dla składników majątku spełniających definicję środków trwałych, lecz o niskiej jednostkowej wartości początkowej, stosuje się uproszczenie ewidencyjne polegające na:

  • ujęciu takiego składnika majątku w ewidencji środków trwałych i jednorazowym zamortyzowaniu w miesiącu oddania do używania lub następnym albo
  • nieujęciu takiego składnika w ewidencji środków trwałych, lecz odniesieniu bezpośrednio po zakupie w koszty w miesiącu przyjęcia do używania.

Można stosować jednocześnie kilka uproszczeń dotyczących niskocennych składników majątku - wymaga to ustalenia jednego lub kilku poziomów wartości początkowej. Określając tę wartość, można uwzględnić kryteria wskazane w pkt 4.29 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (Dz. Urz. MRiF z 2017 r. poz. 105).

W sytuacji więc, gdy w firmie stosuje się przykładowo zasadę, że składniki majątku spełniające definicję środków trwałych, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, o wartości początkowej do 10.000 zł są odpisywane w koszty w dacie oddania do używania i wartość początkowa nabytego skutera (uwzględniająca ewentualny nieodliczony VAT z faktury zakupu) mieści się w tej granicy, może on zostać w księgach rachunkowych spisany w koszty (przykład).

Jeśli skuter, o którym mowa w pytaniu, spełnia definicję samochodu osobowego określoną w ustawach o podatku dochodowym i będzie wykorzystywany do celów mieszanych, wydatki na jego eksploatację będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów w ograniczonej wysokości (por. art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof - Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm. - oraz art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop - Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.). Wydatki te w kosztach bilansowych ujmuje się w pełnej wysokości (w ewidencji analitycznej do konta kosztów można wyodrębniać ich część NKUP).

Przykład

Założenia

  1. Przedsiębiorca prowadzący lokal gastronomiczny zakupił na potrzeby działalności skuter, który spełnia definicję pojazdu samochodowego w myśl ustawy o VAT. Będzie on używany dla celów mieszanych. Fakturę zakupu wystawiono na kwotę 8.050 zł brutto (w tym wartość netto 6.544,72 zł, VAT 1.505,28 zł).
  2. Z polityki rachunkowości wynika, że składniki majątku spełniające warunki dla środków trwałych o wartości początkowej do 10.000 zł są odpisywane w koszty w dacie przekazania do używania.
  3. W przedsiębiorstwie prowadzi się rachunek kosztów podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie w zespole 4.

Dekretacja

1. Przekazanie skutera do używania w miesiącu zakupu:
a) wartość brutto faktury  8.050 zł
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 Pozostałe rozrachunki",
b) VAT podlegający odliczeniu (1.505,28 zł × 50%)  752,64 zł
- Wn konto 22-2 VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto (6.544,72 zł + 752,64 zł)  7.297,36 zł
- Wn konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".

www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.