auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 11 (515) z dnia 1.06.2020

Wymiana części składowej samochodu uznana za ulepszenie

Przeprowadziliśmy tuning silnika samochodu znajdującego się w ewidencji środków trwałych naszej firmy. Poniesione nakłady uznaliśmy za ulepszenie, a ich wartość stanowiła dla nas wartość istotną. W jaki sposób ująć tę wartość w księgach rachunkowych?

Nakłady poniesione na ulepszenie księguje się jako zwiększenie wartości początkowej środka trwałego. W ewidencji księgowej ujmuje się je początkowo na koncie 08 "Środki trwałe w budowie", a następnie po zakończeniu tego procesu, przenosi na konto 01 "Środki trwałe", na podstawie dokumentu "OT - Przyjęcie środka trwałego".

Zarówno z ustawy o rachunkowości, jak i z KSR nr 11 wynika, że przez ulepszenie środka trwałego rozumie się jego przebudowę, rozbudowę, modernizację lub rekonstrukcję, które powodują, że wartość użytkowa środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość (por. art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości i pkt 7.3 KSR nr 11). Oba te warunki muszą być spełnione jednocześnie. Jeżeli zatem jednostka uznała, że modernizacja samochodu polegająca na tuningu silnika, spowodowała wzrost wartości użytkowej tego środka trwałego, to prawidłowo uznała poniesione nakłady za ulepszenie.

Warto pamiętać, że w oparciu o art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować pewne uproszczenia. Mogą one m.in. polegać na tym, że wartość nakładów na ulepszenie będąca dla jednostki nieistotna, jest odnoszona bezpośrednio w ciężar kosztów. Musi to jednak wynikać wprost z polityki rachunkowości jednostki. Jednostka może w niej przykładowo zapisać, że nakłady na ulepszenie o wartości nieprzekraczającej danej kwoty, np. 10.000 zł, będzie ujmować w kosztach działalności.

Ewidencja księgowa nakładów na ulepszenie środka trwałego

1. Ujęcie nakładów na ulepszenie, gdy ich wartość jest dla jednostki istotna:
      - Wn konto 01 "Środki trwałe",
      - Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".
2. Ujęcie nakładów na ulepszenie, gdy ich wartość nie jest dla jednostki istotna:
      - Wn konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii" lub konto zespołu 5,
      - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".

Przykład

I. Założenie:

Jednostka posiada samochód o wartości początkowej: 42.000 zł i dotychczasowym umorzeniu: 3.500 zł. Samochód amortyzowany jest według stawki 20%. Miesięczny odpis amortyzacyjny wynosi: 42.000 zł × 20% : 12 m-cy = 700 zł. W kwietniu 2020 r. jednostka przeprowadziła tuning silnika samochodu (części składowej środka trwałego). Wartość netto wydatków wyniosła: 2.000 zł i zwiększyła wartość początkową samochodu. Kwota ta była dla jednostki istotna i zgodnie z zapisami polityki rachunkowości jednostka uznała te wydatki za ulepszenie środka trwałego. Pod datą 30 kwietnia 2020 r. jednostka przyjęła ulepszenie do używania na podstawie dowodu OT. Od maja 2020 r. miesięczny odpis amortyzacyjny samochodu wynosić będzie: (42.000 zł + 2.000 zł) × 20% : 12 m-cy = 733,33 zł. W przykładzie pominięto kwestię VAT.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. OT - przyjęcie ulepszenia do używania 2.000 zł 01 08

III. Księgowanie:

Wymiana części składowej samochodu uznana za ulepszenie

www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.