Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (533) z dnia 1.03.2021
Ujęcie w księgach rachunkowych sprzedaży firmowego samochodu osobowego
W świetle definicji zawartej w pkt 3.11 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11) rozchód środka trwałego to wszelkie czynności faktyczne i prawne skutkujące zaprzestaniem ujmowania środka trwałego w księgach rachunkowych jednostki, w tym w szczególności na skutek sprzedaży, nieodpłatnego przekazania, przekazania na podstawie umowy leasingu finansowego, likwidacji, przekazania w formie aportu, zamiany, przekwalifikowania do nieruchomości inwestycyjnych, wymiany w okresie gwarancji.
Z chwilą rozchodu danego obiektu (tu: samochodu osobowego) następuje zakończenie jego amortyzacji, wyłączenie z ewidencji środków trwałych i kasacja numeru inwentarzowego. W przypadku sprzedaży środka trwałego zaprzestanie jego ujmowana w ewidencji następuje pod datą sprzedaży (por. pkt 9.1 i 9.3 KSR nr 11).
Przychody i koszty związane ze zbyciem środków trwałych kwalifikuje się - na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości - do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, jako przychody i koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.
Ewidencja księgowa przychodu ze sprzedaży samochodu 1. FS - faktura dokumentująca sprzedaż samochodu osobowego: a) wartość w cenie sprzedaży netto: - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", b) VAT należny (jeśli wystąpi obowiązek jego naliczenia): - Ma konto 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego", c) wartość brutto należności od odbiorcy: - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki". |
W momencie zbycia samochodu osobowego zaliczanego do środków trwałych jednostka zaprzestaje ujmowania go w księgach rachunkowych, co oznacza wyksięgowanie z ewidencji bilansowej jego wartości początkowej oraz dotychczasowego umorzenia. Jeżeli jednostka sprzedała samochód osobowy, który nie był zamortyzowany w całości, to niezamortyzowaną jego wartość odnosi w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Wyksięgowanie samochodu z ewidencji bilansowej w wyniku jego sprzedaży 1. LT - wyksięgowanie samochodu całkowicie zamortyzowanego: - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", 2. LT - wyksięgowanie samochodu niezamortyzowanego w całości: a) wartość dotychczas dokonanych odpisów amortyzacyjnych: - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", b) niezamortyzowana wartość środka trwałego: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", |
Jednostka zaprzestaje dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu zaliczonego do środków trwałych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło jego przeznaczenie do sprzedaży (por. pkt 8.34 KSR nr 11). Tym samym ostatni odpis amortyzacyjny powinien być dokonany za miesiąc, w którym środek trwały został sprzedany.
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|