Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 9 (465) z dnia 1.05.2018
Kara za nieuiszczenie opłaty w systemie viaTOLL
W naszej działalności wykorzystujemy samochody ciężarowe, które zostały wyposażone w urządzenia viaBOX. W ciężar jakich kosztów zaksięgować nałożoną na nas karę za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej w systemie viaTOLL?
Koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty związane z karami, zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. W związku z tym karę za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej w systemie viaTOLL odnosi się w ciężar konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". |
System viaTOLL to obowiązujący w Polsce elektroniczny system poboru opłat za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jest on obowiązkowy w szczególności dla użytkowników pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Zasady wnoszenia opłat elektronicznych zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie wnoszenia i rozliczania opłat elektronicznych (Dz. U. poz. 1406).
W przypadku naruszenia obowiązku uiszczania opłaty elektronicznej za przejazd, użytkownik systemu podlega karze administracyjnej. Zasady nakładania takich kar określone zostały w art. 13k ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2222 ze zm.). W myśl ww. przepisów, odpowiedzialność administracyjną za większość naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej ponosi właściciel lub posiadacz pojazdu. Jednocześnie obowiązuje zasada, zgodnie z którą na tego samego adresata sankcji nie może być nałożona więcej niż jedna kara za poszczególne naruszenie dotyczące danego pojazdu stwierdzone w ciągu doby. Kary pieniężne za naruszenie obowiązków związanych z opłatą elektroniczną nakładane są w drodze decyzji administracyjnej. Kary te uiszcza się na właściwy rachunek bankowy w terminie 21 dni od dnia, w którym decyzja w sprawie nałożenia kary stała się ostateczna. Koszty związane z uiszczeniem kary pokrywa obowiązany podmiot (art. 13m ust. 1 ustawy o drogach publicznych).
W księgach rachunkowych nałożoną na jednostkę karę za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej w systemie viaTOLL wskazane jest odnieść w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Można tego dokonać w sposób następujący:
1) za pośrednictwem konta 24 "Pozostałe rozrachunki", zapisem: |
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub |
2) bezpośrednio z rachunku bankowego, zapisem: |
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|