Gazeta Podatkowa nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Sprzedaż samochodu a polisa ubezpieczeniowa
Sprzedaliśmy samochód firmowy. Pojazd ten był objęty ubezpieczeniem OC. Kwotę składki rozliczaliśmy w czasie w okresach miesięcznych. Jak powinniśmy postąpić z nierozliczoną na dzień sprzedaży pojazdu wartością ubezpieczenia? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1156915)
Uczestnicy forum kwotę składki na ubezpieczenie rozliczali w czasie, co odbywa się za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Jeśli w takiej sytuacji składnik majątku (tu: samochód) zostanie sprzedany, to widniejąca na koncie 64-0 nierozliczona część ubezpieczenia powinna zostać odniesiona jednorazowo w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Jeżeli sprzedaż składnika majątku odbywa się w tym samym roku, w którym zawarto polisę ubezpieczeniową, to w sytuacji gdy ubezpieczyciel zwróci niewykorzystaną składkę, uczestnicy forum powinni jej wartość odnieść na dobro pozostałych przychodów operacyjnych lub na zmniejszenie kosztów rodzajowych (lub/i kosztów w zespole 5). Wydatki na ubezpieczenie firmowego majątku, w tym środków trwałych, obciążają bowiem koszty działalności operacyjnej jednostki. Księguje się je na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Pozostałe koszty rodzajowe) lub/i na odpowiednim koncie zespołu 5.
Kwotę składki wprowadza się do ksiąg rachunkowych w dacie zawarcia umowy ubezpieczenia. Jak wynika bowiem z zasady memoriału zawartej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.), w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Należy pamiętać, że w przypadku gdy umowa ubezpieczenia dotyczy dwóch lat obrotowych, koszt składki trzeba przyporządkować do właściwych okresów sprawozdawczych. Koszty te ewidencjonuje się wówczas na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" i rozlicza proporcjonalnie do okresu wynikającego z polisy ubezpieczeniowej. Z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika bowiem, że jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|