auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 22 (358) z dnia 20.11.2013

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

W latach 2010-2013 użytkowaliśmy na podstawie umowy leasingu samochód z "kratką" o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Z uwagi na zarejestrowanie przedmiotowej umowy w urzędzie skarbowym do końca stycznia 2011 r. odliczyliśmy cały VAT od opłaty wstępnej i poszczególnych rat leasingowych. W marcu 2013 r. wykupiliśmy z leasingu ww. samochód i odliczyliśmy 60% VAT z tytułu nabycia. W październiku 2013 r. sprzedaliśmy ten samochód, stosując zwolnienie od podatku. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Aby udzielić odpowiedzi na pytanie Czytelnika należy odwołać się do treści § 13 ust. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia w sprawie VAT. Przepis ten bowiem stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, jeżeli:

  • podatnikom przy nabyciu tych samochodów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł,
     
  • samochody te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT (towar używany w myśl definicji zawartej w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, to towar, którego okres używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel).

W przypadku niespełnienia którejkolwiek z przytoczonych przesłanek, podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku określonego w § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT.

Tym samym ustawodawca mimo przysługującego (częściowo) podatnikowi przy nabyciu ww. samochodów prawa do odliczenia podatku naliczonego (w wysokości 50% lub 60% kwoty VAT z faktury) przewidział zwolnienie od podatku dla późniejszej dostawy tych samochodów.

Natomiast odnosząc się do drugiego warunku, o którym mowa wyżej, dotyczącego półrocznego okresu używania samochodu będącego przedmiotem sprzedaży, należy zauważyć, że z przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że okres ten liczony jest od momentu nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Oznacza to, że okres użytkowania samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego (który jest usługą na gruncie ustawy o VAT) nie może być wliczony do limitu półrocznego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Podatnik użytkując samochód na podstawie ww. umowy nie nabywa prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 kwietnia 2013 r., nr IPTPP4/443-81/13-2/JM). Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wymóg ten dotyczy faktycznego używania towaru przez danego podatnika dokonującego dostawy, czyli zbywającego towar. Zatem nie jest wystarczające samo posiadanie używanego towaru. Towar ma być używany przez dostawcę w okresie bezpośrednio poprzedzającym dostawę towaru (vide: wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1171/11, orzeczenie nieprawomocne).

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w pytaniu należy stwierdzić, że Czytelnik zasadnie odliczył podatek naliczony:

  • na podstawie faktur dotyczących opłaty wstępnej i rat leasingowych w całym okresie użytkowania samochodu z "kratką" w pełnej kwocie (z uwagi na zarejestrowanie we właściwym urzędzie skarbowym umowy leasingu w terminie do dnia 31 stycznia 2011 r. stosownie do wymogów art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym - Dz. U. nr 247, poz. 1652, ze zm. - podatnik zachował więc prawo do pełnego odliczenia VAT przysługującego mu w 2010 r., mimo niespełnienia warunków wynikających z przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2011 r.),
     
  • na podstawie faktury dokumentującej nabycie przedmiotowego pojazdu w 2013 r. w kwocie stanowiącej 60% podatku określonego w fakturze (stosownie do treści art. 3 ust. 1 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. obowiązującej w chwili nabycia przedmiotowego pojazdu, przewidującej ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego dla samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony).

W konsekwencji dostawa samochodu z "kratką", o którą pyta Czytelnik, podlega zwolnieniu od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT, gdyż:

  • podatnikowi przysługiwało przy nabyciu tego samochodu prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60% kwoty podatku wskazanej na fakturze oraz
     
  • okres używania tego pojazdu przekroczył pół roku (podatnik używał samochód przez okres 7 miesięcy, licząc od momentu wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingu).

www.AutowFirmie.pl - Samochód w leasingu:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.LeasingOperacyjny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.