Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (1094) z dnia 20.05.2021
Dodatkowe badanie techniczne do leasingowanego samochodu
Zamierzam wziąć w leasing operacyjny samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z oddzielną paką do przewozu towarów. Chciałbym odliczać 100% VAT od wydatków na ten pojazd. Czy to ja powinienem przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne (czy też powinien to zrobić leasingodawca)? A może do tego samochodu powinienem prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
Podatnik będzie mógł odliczać 100% kwoty VAT od wydatków na pojazd, o którym mowa w pytaniu, po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego i uzyskaniu odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Kto przeprowadzi to badanie (leasingodawca czy leasingobiorca) zależy od umowy między stronami. Do tego pojazdu nie będzie konieczne prowadzenie ewidencji jego przebiegu. |
Podatnicy mogą generalnie odliczać 50% kwoty VAT od wydatków na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przyjmuje się bowiem, że samochody takie są wykorzystywane do tzw. celów mieszanych (służbowych i prywatnych). 100% odliczenie VAT przysługuje jednak, jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, co z reguły potwierdza prowadzona w tym celu ewidencja przebiegu pojazdu. Ewidencji takiej prowadzić nie trzeba do pojazdów, które ze względu na swoją konstrukcję z reguły są wykorzystywane do celów firmowych. Chodzi tu m.in. o:
1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
Aby odliczać 100% kwoty VAT od wydatków na ww. pojazdy, konieczne jest przeprowadzenie przez okręgową stację kontroli pojazdów dodatkowego badania technicznego, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz uzyskanie odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu tych wymagań (VAT-1 lub VAT-2).
Przepisy o VAT nie wskazują, który podmiot - w przypadku leasingu operacyjnego - powinien podjąć stosowne kroki w celu uzyskania ww. zaświadczenia i wpisu w dowodzie rejestracyjnym (np. leasingodawca czy leasingobiorca). Ponieważ jednak w interesie leasingobiorcy leży dopełnienie ww. formalności (w celu odliczania 100% kwoty VAT), w praktyce to zazwyczaj on takie badanie zleca. Powinien jednak w tym zakresie działać w porozumieniu z leasingodawcą. Leasingodawca bowiem - jako właściciel pojazdu - dokonuje z reguły wszelkich formalności w urzędzie komunikacji (także w zakresie uzyskania stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym).
W przypadku, gdy takie dodatkowe badanie techniczne nie będzie przeprowadzone (nie będzie odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym), aby odliczać 100% kwoty VAT konieczne będzie sporządzenie stosownego regulaminu używania pojazdu, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz złożenie do urzędu skarbowego stosownej informacji w tym zakresie (VAT-26).
Wzór informacji VAT-26 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatek VAT |
www.AutowFirmie.pl - Samochód w leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|