Poradnik VAT nr 16 (544) z dnia 20.08.2021
Zmiana umowy leasingowej a prawo do odliczenia VAT
W związku ze zmianą wysokości rat w czasie trwania umowy leasingu (skrócenie umowy leasingowej pojazdu samochodowego) firma leasingowa wystawiła fakturę dokumentującą opłatę należną z tego tytułu. W jakiej wysokości mogę odliczyć VAT z tej faktury?
Reguła zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, pozwala podatnikom na odliczenie podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli zatem podatnik wykonuje działalność opodatkowaną VAT i leasingowany samochód jest wykorzystywany w tej działalności, to generalnie podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących m.in. raty leasingowe.
Ustawodawca w przepisach ustawy o VAT wprowadził jednak ograniczenia w odliczaniu VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W myśl bowiem art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi stosownie do art. 86a ust. 2 ustawy o VAT zalicza się wydatki dotyczące m.in.:
- używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową,
- nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
W myśl art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 ustawy o VAT pełne odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje podatnikom, w przypadku gdy pojazdy te są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, pod warunkiem, że:
- sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
- konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Z sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wynika, czy podatnik wykorzystuje leasingowany samochód w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, czy też wyłącznie do działalności gospodarczej. W zależności od sposobu wykorzystywania tego samochodu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% bądź 100% kwoty podatku naliczonego z otrzymanych faktur dokumentujących wszelkie wydatki związane z użytkowaniem tego samochodu.
Reasumując
Podatnik użytkujący na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy - co do zasady - ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT naliczonego z każdej faktury wystawionej przez leasingodawcę, dokumentującej opłatę, ratę czy inną należność związaną z zawartą umową. Pełne odliczenie VAT z tytułu wydatków związanych z tym pojazdem przysługuje pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu danego pojazdu, jak również złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tym pojeździe (VAT-26). |
www.AutowFirmie.pl - Samochód w leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|