Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (970) z dnia 10.12.2017
Leasing samochodu osobowego od zagranicznej firmy a podatek u źródła
Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Leasingodawcą jest oddział niemieckiej spółki (zakład zagraniczny) znajdujący się w Polsce (nie jest to podmiot powiązany ze spółką). Jakie dokumenty spółka powinna uzyskać od firmy leasingowej, aby zwolnić się z obowiązku poboru podatku u źródła od należności wypłacanych tej firmie?
Jeśli w przedmiotowej sprawie spółka uzyska od zagranicznego leasingodawcy certyfikat rezydencji oraz pisemne oświadczenie, że wypłacane należności są związane z działalnością położonego w Polsce zakładu, to spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku u źródła od należności wypłaconych z tytułu ww. umowy leasingu. |
Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP, w przypadku uzyskania na terytorium Polski przez podatników zagranicznych (nierezydentów) przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, ustala się podatek dochodowy w wysokości 20% przychodów (tzw. podatek u źródła). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
Treści umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Jak wspominaliśmy na łamach naszego czasopisma, według organów podatkowych, urządzeniem przemysłowym, o którym mowa powyżej, jest również samochód. Z tego względu należności wypłacane podmiotowi zagranicznemu (nierezydentowi) z tytułu używania/prawa do użytkowania samochodu podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem u źródła.
Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20.11.2017 r. na str. 10-15 |
Do poboru podatku u źródła jest generalnie zobowiązany polski podmiot wypłacający ww. należności. Może on zastosować stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobrać podatku zgodnie z taką umową - pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (zob. art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP).
Obowiązek poboru podatku u źródła może nie wystąpić w odniesieniu do należności z tytułu używania/prawa do użytkowania samochodu, wypłacanych na rzecz podatnika zagranicznego, prowadzącego działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład, po spełnieniu określonych wymogów. |
Tak będzie pod warunkiem, że polski podmiot uzyska od podatnika zagranicznego (zob. art. 26 ust. 1d ustawy o PDOP):
- certyfikat rezydencji podatkowej (tj. zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika), oraz
- pisemne oświadczenie, że wypłacane należności są związane z działalnością położonego w Polsce zakładu.
Jeśli w sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka z o.o. uzyska ww. dokumenty, to nie będzie musiała pobierać podatku u źródła od należności wypłaconych z tytułu zawartej umowy leasingu.
Dodajmy, że brak obowiązku poboru podatku u źródła nie zwalnia spółki z obowiązku sporządzenia informacji IFT-2R, tj. informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zob. art. 26 ust. 3d ustawy o PDOP).
Wzór informacji IFT-2R dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Potwierdza to również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 stycznia 2017 r., nr 0461-ITPB3.4510.712.2016.1.JG, w której organ podatkowy stwierdził:
"(...) Spółka nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w stosunku do należności leasingowych wypłacanych firmie niemieckiej działającej poprzez Oddział w Polsce, natomiast będzie na niej spoczywał obowiązek złożenia informacji o wysokości pobranego podatku u źródła na formularzu IFT-2R (...)."
Dodajmy, że informację IFT-2R należy przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu generalnie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym (zob. art. 26 ust. 3 i 3d ustawy o PDOP).
www.AutowFirmie.pl - Samochód w leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|