Gazeta Podatkowa nr 17 (1371) z dnia 27.02.2017
Amortyzacja samochodu wykupionego z leasingu
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykupił z leasingu samochód za cenę 805,38 zł. Czy może go uznać za środek trwały? Jeżeli tak, to czy musi go amortyzować metodą liniową według 20% stawki, czy też może go zamortyzować jednorazowo? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1070581)
Wykupiony z leasingu samochód osobowy zazwyczaj spełnia kryteria określone w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) do uznania go za podlegający amortyzacji środek trwały. W takim przypadku powinien on zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych w miesiącu przekazania do używania. Amortyzacji samochodu można dokonywać metodą liniową lub według indywidualnej stawki - bez względu na to, czy auto jest osobowe, czy ciężarowe. Natomiast metoda degresywna i tzw. jednorazowa amortyzacja w ramach limitu 50.000 euro zastrzeżone zostały wyłącznie dla samochodów niebędących osobowymi.
Gdy jednak cena nabycia samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego i spełniającego kryteria do uznania za środek trwały nie przewyższa 3.500 zł, co - tak jak w przypadku uczestnika forum - zdarza się w praktyce, podatnik może go uznać za środek trwały i amortyzować na wskazanych wcześniej zasadach lub dokonać jednorazowo odpisu amortyzacyjnego od jego wartości początkowej w miesiącu oddania go do używania lub w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof). Inną opcją jest niewprowadzanie go do ewidencji środków trwałych i uznanie go za element wyposażenia. W tym przypadku przedsiębiorca ma prawo wydatki na jego wykup ująć bezpośrednio w kosztach podatkowych w miesiącu oddania go do używania (art. 22d ust. 1 ustawy o pdof).
Zarówno w przypadku jednorazowej amortyzacji dokonanej z uwagi na wartość auta, jak i uznania takiego samochodu za element wyposażenia efekt podatkowy jest taki sam - wydatki na jego nabycie zostają w kosztach rozliczone bezpośrednio. Jednak w odniesieniu do aut osobowych od sposobu zakwalifikowania poleasingowego auta uzależnione jest rozliczanie wydatków na jego eksploatację. Gdy bowiem wykupiony z leasingu samochód osobowy stanowi środek trwały, wydatki na jego eksploatację podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów podatkowych w pełnej poniesionej wysokości, o ile tylko mieszczą się w definicji kosztu podatkowego. Natomiast gdy jest elementem firmowego wyposażenia u podatnika będącego osobą fizyczną, ich rozliczanie w kosztach jest ograniczone. Z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof wynika bowiem, że wydatki z tytułu używania na potrzeby firmowe samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych są kosztami podatkowymi do wysokości tzw. kilometrówki. Ograniczenie to ma również zastosowanie do samochodu osobowego wykupionego z leasingu na cele prywatne i używanego na potrzeby firmowe.
Kalkulatory przydatne w rozliczeniach związanych z podatkiem dochodowym dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
www.AutowFirmie.pl - Samochód w leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|