Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018
Ewidencja księgowa wykupu samochodu z leasingu operacyjnego
Dokonałem wykupu samochodu ciężarowego z leasingu operacyjnego (dla celów bilansowych i podatkowych) za kwotę netto 7.220 zł. Czy mogę zakwalifikować ten samochód do środków trwałych i jednorazowo zamortyzować?
Jeśli samochód wykupiony z leasingu operacyjnego spełnia warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, to powinien, co do zasady, zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i być amortyzowany na ogólnych zasadach.
Ujęcie księgowe wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych może przebiegać zapisem:
a) wartość początkowa zakupionego samochodu - na podstawie dowodu OT
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie" lub konto 30 "Rozliczenie zakupu",
b) odpisy amortyzacyjne
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja) lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Czytelnik może również skorzystać z innego rozwiązania, które stosuje się do niskocennych środków trwałych i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania lub w miesiącu następnym. Dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej można bowiem ustalać odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując wartość tego rodzaju środków trwałych (art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości).
Dla środków trwałych będących niskocennymi składnikami majątku można także przyjąć jeszcze inne rozwiązanie, polegające na niezaliczeniu nabytego samochodu do środków trwałych. W takiej sytuacji wartość nabytego pojazdu można odnieść do kosztów działalności operacyjnej jako zużycie materiałów, w miesiącu przyjęcia go do używania, co odbywa się zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów i energii)
lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Należy pamiętać, że ustawa o rachunkowości nie wskazuje dolnej granicy wartości środków trwałych. Jednostka powinna ustalić we własnym zakresie wartość graniczną dla niskocennych składników majątku trwałego. O zaliczeniu tych przedmiotów do środków trwałych decyduje kierownik jednostki w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości. Najczęściej jednostki ze względów praktycznych przyjmują za wartość graniczną kwotę określoną w przepisach prawa podatkowego, tj. 10.000 zł (do końca 2017 r. była to kwota 3.500 zł).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.AutowFirmie.pl - Samochód w leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|