auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 63 (1208) z dnia 6.08.2015

Kosztowe rozliczenie PCC od zakupu samochodu

Prowadzę małą rodzinną firmę, na potrzeby której w lipcu 2015 r. kupiłem od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód ciężarowy spełniający kryteria do uznania za środek trwały i tak zakwalifikowany. Zakup zgłosiłem do urzędu skarbowego i zapłaciłem podatek od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji. Czy podatek ten mam prawo rozliczyć w kosztach firmowych?

Ustawa o pdof w art. 23 ust. 1 stanowiącym katalog wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe nie wyłącza z tej kategorii podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeżeli został on opłacony z tytułu nabycia składnika majątku służącego podatnikowi w wykonywaniu działalności gospodarczej, to wydatek ten należy uznać za związany z tą działalnością oraz osiąganiem przychodów, a co za tym idzie - spełniający definicję tzw. pośredniego kosztu podatkowego.

Jednak PCC nie w każdym przypadku może obciążać koszty podatkowe w dacie poniesienia - w określonych sytuacjach będzie on podlegał rozliczeniu w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Tak będzie w analizowanej sytuacji, gdyż Czytelnik nabyty samochód uznał za środek trwały podlegający amortyzacji.


PCC od zakupu środka trwałego rozliczany jest poprzez amortyzację.


Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku zakupionego środka trwałego stanowi jego wartość początkowa wyznaczona przez cenę nabycia. Na cenę tę, poza kwotą zapłaconą zbywcy, składają się również wszystkie koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Stąd PCC opłacone od transakcji zakupu środka trwałego będzie zwiększało wartość początkową samochodu i w konsekwencji jako część składowa odpisu amortyzacyjnego będzie rozliczany w kosztach w czasie.

Wyjątkiem od tej reguły jest tzw. jednorazowa amortyzacja będąca preferencją dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz tzw. małych podatników. Jeżeli Czytelnik taki status posiada, wówczas może z tej preferencji skorzystać. Na zasadach określonych w art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof wskazani podatnicy mają możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji dla środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 KŚT, z wyjątkiem samochodów osobowych, jednak nie wcześniej niż w miesiącu, w którym składniki te wprowadzili do ewidencji. W takim przypadku PCC zawarty w wartości początkowej środka trwałego tak jak amortyzacja rozliczany jest w kosztach jednorazowo.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.