Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (509) z dnia 1.03.2020
Odszkodowanie za szkody w środku trwałym
W wyniku kolizji drogowej, która miała miejsce w styczniu 2020 r., uszkodzeniu uległ samochód ciężarowy będący na stanie środków trwałych spółki z o.o. Ubezpieczyciel zadecydował o wypłacie tzw. szkody całkowitej. Przed otrzymaniem tego odszkodowania spółka zakupiła taki sam samochód ciężarowy, jak pojazd, który został zniszczony. Czy w takiej sytuacji odszkodowanie jest zwolnione od podatku dochodowego?
W opisanym przypadku odszkodowanie otrzymane po zakupie nowego samochodu ciężarowego jest zwolnione od podatku dochodowego. Przy czym zwolnienie obejmuje odszkodowanie w części odpowiadającej wartości wydatków poniesionych przez spółkę na zakup pojazdu, niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne. |
Wolne od podatku dochodowego są odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym na remont tego środka trwałego albo na zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z KŚT do tego samego rodzaju co środek trwały, z którym związana była taka szkoda (art. 17 ust. 1 pkt 54a updop).
Zwolnienie to obejmuje odszkodowania za szkody w środkach trwałych, z wyłączeniem samochodu osobowego. Zatem samochody osobowe, które odpowiadają definicji zawartej w art. 4a pkt 9a updop, nie są objęte przedmiotowym zwolnieniem.
W związku z omawianym zwolnieniem stosuje się odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 48 updop, na podstawie którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Oznacza to, że gdy podatnik wydatkuje odszkodowanie na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego, to odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na wartość tego składnika majątku sfinansowaną ze środków wolnych od opodatkowania, nie będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przykładowo, podatnik otrzymał odszkodowanie, które przeznaczył na zakup takiego samego pojazdu, przy czym otrzymana kwota pokryła 70% wartości początkowej nowego środka trwałego. Podatnik nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów do 70% odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego środka trwałego.
Zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 54a updop, stosuje się także do otrzymanego odszkodowania w części odpowiadającej wartości wydatków poniesionych przez podatnika na cele wymienione w tym przepisie od dnia powstania szkody do dnia otrzymania odszkodowania, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne. Stanowi tak art. 17 ust. 10a updop. W związku z tą regulacją omawiane zwolnienie znajduje zastosowanie w sytuacji przedstawionej przez Czytelnika. Stąd wniosek jak na wstępie.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|