Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (494) z dnia 20.07.2019
Koszty paliwa do samochodu zastępczego
W sytuacji uszkodzeń pojazdów będących własnością spółki z o.o. jej pracownicy korzystają z zastępczych samochodów osobowych otrzymanych od ubezpieczyciela. Czy koszty poniesione na paliwo do samochodu zastępczego są ograniczone limitem 75%?
W przypadku gdy samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, podatnik rozliczy koszty związane z jego używaniem w wysokości 75% kosztów. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów takich wydatków w pełnej wysokości istnieje tylko w stosunku do samochodu osobowego używanego wyłącznie w działalności gospodarczej.
Wydatki związane z użytkowaniem samochodu zastępczego, w tym wydatki eksploatacyjne będą mogły być kosztem uzyskania przychodów, pod warunkiem że będą właściwie udokumentowane, a ponadto że zostaną łącznie spełnione warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 updop, tj.:
- będą poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie będą znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków (z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 30 updop) z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej, jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Poniesione wydatki obejmują także VAT, który zgodnie z przepisami o VAT nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony VAT, w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT (art. 16 ust. 5a updop).
Stosownie do powołanych przepisów, jednostka może więc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko 75% wskazanych wydatków, gdy samochód wykorzystuje do tzw. celów mieszanych.
Ewidencja przebiegu pojazdu stosowana do celów VAT dostępna jest w programie DRUKI Gofin |
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów takich wydatków w pełnej wysokości istnieje tylko w stosunku do samochodu osobowego używanego wyłącznie w działalności gospodarczej. W tym celu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji stosowanej do celów VAT potwierdzającej wykorzystywanie samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej. W przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji dla celów VAT, także dla celów podatku dochodowego przyjmuje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych. Z art. 16 ust. 5g updop wynika, że zasady tej nie stosuje się, jeżeli podatnik nie jest na podstawie przepisów ustawy o VAT zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, z wyjątkiem przypadku, gdy brak tego obowiązku wynika z art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.), czyli z faktu, że podatnik odlicza tylko 50% kwoty VAT.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|