auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (488) z dnia 20.04.2019

Naprawa samochodu ciężarowego

W styczniu 2019 r. samochód ciężarowy będący środkiem trwałym w firmie został uszkodzony w wyniku wypadku. Z ubezpieczenia AC otrzymano odszkodowanie. Czy koszty naprawy samochodu są kosztami uzyskania przychodu w pełnej wysokości, a odszkodowanie przychodem w pełnej wysokości?

Odszkodowanie jest przychodem w pełnej wysokości, może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Natomiast koszty naprawy samochodu w określonej sytuacji nie będą kosztami uzyskania przychodów. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.

W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wydatki z tytułu używania w firmie samochodów ciężarowych nie podlegają ustawowym ograniczeniem w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy samochód ulegnie wypadkowi i jednocześnie nie jest on objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Wówczas na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 48 updof i art. 16 ust. 1 pkt 50 updop straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodu oraz koszty jego remontu powypadkowego nie są uważane za koszty uzyskania przychodów.

Poruszając kwestię podatkowej kwalifikacji kosztów remontu uszkodzonego samochodu oraz odszkodowania otrzymanego z powodu powstałej szkody, nie można pominąć funkcjonującego od 1 stycznia 2019 r. nowego zwolnienia przedmiotowego dotyczącego tego rodzaju odszkodowań.

Nowe prawoMianowicie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29b updof i art. 17 ust. 1 pkt 54a updop wolne od podatku są odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym m.in. na remont tego środka trwałego.

Jednocześnie wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tego odszkodowania nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 updof i art. 16 ust. 1 pkt 58 updop).

Ponadto wskazane zwolnienie stosuje się także do otrzymanego odszkodowania w części odpowiadającej wartości wydatków poniesionych przez podatnika na cele określone w tym przepisie od dnia powstania szkody do dnia otrzymania odszkodowania, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 21 ust. 35a updof i art. 17 ust. 10a updop).

W rozpatrywanej sytuacji uszkodzeniu uległ samochód ciężarowy. Samochód był objęty ubezpieczeniem AC. W związku z tym podatnik otrzymał odszkodowanie. Jeśli więc we wskazanym czasie poniesie wydatki na remont pojazdu, to odszkodowanie odpowiadające równowartości tych wydatków będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, a same wydatki nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Odszkodowanie będzie także wolne od podatku, jeśli wydatki na remont samochodu poniesione od dnia powstania szkody do dnia otrzymania odszkodowania nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wówczas kwota odszkodowania odpowiadająca równowartości tych wydatków będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Pragniemy zauważyć, że udzielając odpowiedzi na pytanie (oraz pytanie kolejne), przyjęliśmy, iż pomimo tego, że art. 23 ust. 1 pkt 48 updof i art. 16 ust. 1 pkt 50 updop dopuszcza rozliczenie wydatków poniesionych na powypadkową naprawę samochodu ciężarowego (objętego AC) w kosztach podatkowych, to omówione regulacje odnośnie odszkodowań wolnych od podatku będą ograniczać te koszty. Ponieważ kwestia ta może budzić pewne wątpliwości, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o potwierdzenie słuszności zajętego przez nas stanowiska.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.