Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (488) z dnia 20.04.2019
Naprawa samochodu ciężarowego
W styczniu 2019 r. samochód ciężarowy będący środkiem trwałym w firmie został uszkodzony w wyniku wypadku. Z ubezpieczenia AC otrzymano odszkodowanie. Czy koszty naprawy samochodu są kosztami uzyskania przychodu w pełnej wysokości, a odszkodowanie przychodem w pełnej wysokości?
Odszkodowanie jest przychodem w pełnej wysokości, może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Natomiast koszty naprawy samochodu w określonej sytuacji nie będą kosztami uzyskania przychodów. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.
W przeciwieństwie do samochodów osobowych, wydatki z tytułu używania w firmie samochodów ciężarowych nie podlegają ustawowym ograniczeniem w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy samochód ulegnie wypadkowi i jednocześnie nie jest on objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Wówczas na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 48 updof i art. 16 ust. 1 pkt 50 updop straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodu oraz koszty jego remontu powypadkowego nie są uważane za koszty uzyskania przychodów.
Poruszając kwestię podatkowej kwalifikacji kosztów remontu uszkodzonego samochodu oraz odszkodowania otrzymanego z powodu powstałej szkody, nie można pominąć funkcjonującego od 1 stycznia 2019 r. nowego zwolnienia przedmiotowego dotyczącego tego rodzaju odszkodowań.
Mianowicie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29b updof i art. 17 ust. 1 pkt 54a updop wolne od podatku są odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym m.in. na remont tego środka trwałego.
Jednocześnie wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tego odszkodowania nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 updof i art. 16 ust. 1 pkt 58 updop).
Ponadto wskazane zwolnienie stosuje się także do otrzymanego odszkodowania w części odpowiadającej wartości wydatków poniesionych przez podatnika na cele określone w tym przepisie od dnia powstania szkody do dnia otrzymania odszkodowania, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 21 ust. 35a updof i art. 17 ust. 10a updop).
W rozpatrywanej sytuacji uszkodzeniu uległ samochód ciężarowy. Samochód był objęty ubezpieczeniem AC. W związku z tym podatnik otrzymał odszkodowanie. Jeśli więc we wskazanym czasie poniesie wydatki na remont pojazdu, to odszkodowanie odpowiadające równowartości tych wydatków będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, a same wydatki nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Odszkodowanie będzie także wolne od podatku, jeśli wydatki na remont samochodu poniesione od dnia powstania szkody do dnia otrzymania odszkodowania nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wówczas kwota odszkodowania odpowiadająca równowartości tych wydatków będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Pragniemy zauważyć, że udzielając odpowiedzi na pytanie (oraz pytanie kolejne), przyjęliśmy, iż pomimo tego, że art. 23 ust. 1 pkt 48 updof i art. 16 ust. 1 pkt 50 updop dopuszcza rozliczenie wydatków poniesionych na powypadkową naprawę samochodu ciężarowego (objętego AC) w kosztach podatkowych, to omówione regulacje odnośnie odszkodowań wolnych od podatku będą ograniczać te koszty. Ponieważ kwestia ta może budzić pewne wątpliwości, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o potwierdzenie słuszności zajętego przez nas stanowiska.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|