auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (395) z dnia 1.06.2015

Koszty podróży do miejsca prowadzenia działalności

Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, choć obecnie mieszkam w Niemczech. Raz w tygodniu przyjeżdżam do Polski w sprawach służbowych, tj. związanych z tą działalnością. Podróż tę odbywam własnym samochodem. Czy koszty przejazdu do miejsca prowadzenia działalności, w tym koszty paliwa, mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Generalnie koszty przejazdu przedsiębiorcy do miejsca prowadzenia działalności są kosztami uzyskania przychodów. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.

Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Do kosztów podatkowych zalicza się więc racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością, których celem jest uzyskanie przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła.

Koszty przejazdu odbywane przez przedsiębiorcę w celach służbowych, np. do miejsca wykonywania działalności nie zostały przez ustawodawcę wykluczone z kosztów podatkowych. Takim wydatkom nie można też odmówić związku z prowadzoną działalnością. Spełniają one ogólną definicję kosztów podatkowych sformułowaną w powołanym art. 22 ust. 1 updof.

Jeżeli jednak przejazd odbywa się samochodem osobowym, to należy brać pod uwagę pewne ograniczenia przy zaliczaniu tego rodzaju wydatków do kosztów podatkowych. Ograniczenia te występują, gdy taki pojazd nie został zaliczony przez przedsiębiorcę do środków trwałych. Jak wynika bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 46 updof, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika. Wydatki te nie są kosztem w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W świetle tego przepisu, wydatki związane z używaniem - na potrzeby prowadzonej działalności - samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych są kosztami podatkowymi tylko do wysokości tzw. kilometrówki i pod warunkiem, że podatnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu.

Wysokość wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów wyznacza iloczyn stawki za 1 km przebiegu pojazdu i liczby przejechanych kilometrów.

Wymienione stawki za 1 km przebiegu pojazdu określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. nr 27, poz. 271 ze zm.). Wynoszą one dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika:

  • do 900 cm3 - 0,5214 zł,
     
  • powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.
Aktywne druki i formularze
Ewidencja przebiegu pojazdu dostępna
jest w serwisie www.druki.gofin.pl

Zwróć uwagę!

W razie braku ewidencji przebiegu pojazdu, wydatki z tytułu używania prywatnego samochodu na potrzeby prowadzonej działalności, w tym koszty przejazdu (np. zużyte paliwo) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, jeżeli przejazdy do miejsca prowadzenia działalności odbywają się samochodem osobowym niezaliczonym do środków trwałych, to koszty takich przejazdów (np. koszty zużytego paliwa, opłaty za autostrady, opłaty parkingowe) są kosztami uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej iloczynu liczby przejechanych tym samochodem kilometrów i stawki za 1 km przebiegu.

Takie ograniczenie w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie występuje, gdy podatnik wykorzystuje w działalności samochód osobowy zaliczony do środków trwałych. Wówczas koszty używania tego samochodu, w tym ponoszone w związku podróżą odbywaną przez przedsiębiorcę w celach służbowych - koszty paliwa, autostrad, parkingów - są kosztami uzyskania przychodów w pełnej wysokości, tj. na zasadach ogólnych, o których mowa w powołanym na wstępie art. 22 ust. 1 updof.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.