auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r.
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (834) z dnia 1.03.2014

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieni się definicja samochodu osobowego dla celów podatku dochodowego

W Biuletynie Informacyjnym nr 6 z 20 lutego 2014 r., w artykule pt. "Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów" pisaliśmy o zmianach w odliczaniu VAT od nabycia samochodów osobowych/innych pojazdów samochodowych oraz od nabycia paliwa od tych samochodów/pojazdów, które mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r.

Do ww. zmian dostosowano także przepisy ustaw o podatku dochodowym. Zmieni się m.in. definicja samochodu osobowego. Zmianę tę obrazuje poniższa tabela:

Definicja samochodu osobowego
obowiązująca do końca marca 2014 r. obowiązująca od 1 kwietnia 2014 r.
Samochodem osobowym jest pojazd samo- chodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie- przekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie prze- znaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowa- nego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu,
c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym - jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, lub z innych dokumentów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 10 ustawy o VAT wynika, że jest to pojazd specjalny,
f) pojazdu samochodowego innego niż wyżej wymienione, w którym liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.
Samochodem osobowym jest pojazd samo- chodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowymo dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
- klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
- z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c) pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
- agregat elektryczny/spawalniczy,
- do prac wiertniczych,
- koparka, koparko-spycharka,
- ładowarka,
- podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
- żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o VAT (który również będzie obowiązywał od 1.04.2014 r.).
Spełnienie wymagań dla ww. pojazdów
W przypadku pojazdów samochodowych, o których mowa w ww. pkt a-d, spełnienie wymagań pozwalających na niezaliczenie tych pojazdów do samochodów osobowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Z kolei dopuszczalna ładowność pojazdów oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa w ww. pkt f), jest określona na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy te uznaje się za samochody osobowe także wtedy, gdy w ww. dokumentach nie mają one określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc (zob. art. 4c ustawy o PDOP i art. 5d ustawy o PDOF).
Spełnienie wymagań dla ww. pojazdów będzie się stwierdzało:
w przypadku pojazdów określonych w ww. pkt a) i b) - na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań,
w przypadku pojazdu specjalnego - na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Jak widać, "nowa" definicja samochodu osobowego będzie się w dużej części pokrywać z dotychczasową.

Zmianie ulegną również przepisy dotyczące możliwości ujmowania w przychodach i kosztach podatkowych skorygowanego VAT naliczonego. Obecnie w rachunku podatkowym uwzględnia się VAT skorygowany w oparciu o regulacje zawarte w art. 91 ustawy o VAT, tj. w związku ze zmianą wysokości wskaźnika proporcji (u podatników prowadzących sprzedaż mieszaną) oraz ze zmianą przeznaczenia towarów. W świetle planowanych zmian, w przychodach i kosztach podatkowych uwzględniać się będzie generalnie wszelkie korekty podatku naliczonego, dokonywane zgodnie z przepisami ustawy o VAT ("znowelizowany" art. 12 ust. 1 pkt 4g, ust. 10, art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c) i ust. 7c ustawy o PDOP oraz art. 14 ust. 2 pkt 7f, ust. 2d, art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c) i ust. 3c ustawy o PDOF). Chodzi tu m.in. o korekty dokonywane w trybie "nowego" art. 90b ustawy o VAT (który ma obowiązywać od 1 kwietnia br.), tj. przykładowo korekty VAT od nabycia (importu/wytworzenia) pojazdu samochodowego, który był wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika, a następnie nastąpiła zmiana, w wyniku której samochód jest wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, i odwrotnie.

Ww. zmiany w ustawach o podatku dochodowym będzie się stosować do samochodów osobowych:

  • nabytych lub wytworzonych przez podatnika od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej,
     
  • używanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartej od dnia wejścia w życie ww. ustawy nowelizującej.

W podatku dochodowym będzie się uwzględniało również korekty VAT naliczonego, dokonywane w trybie art. 90b ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o VAT, w odniesieniu do pojazdów samochodowych sprzedanych po dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, nabytych (zaimportowanych/wytworzonych) przed wejściem w życie tej nowelizacji.

Opisane zmiany wynikają z ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw i mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r. Na dzień oddania tego numeru Biuletynu Informacyjnego do druku prace nad ww. ustawą nowelizującą nie zostały jeszcze zakończone.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.