auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (815) z dnia 20.08.2013

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży samochodu o wartości początkowej powyżej 20.000 euro?

Sprzedaliśmy firmowy samochód osobowy, którego wartość początkowa przekraczała 20.000 euro. Jak ustalić koszty podatkowe z tytułu tej sprzedaży?

Zasady określania kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbywania środków trwałych określa art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP. Stanowi on, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych. Wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa jest w art. 16h ust. 1 pkt 1 tej ustawy, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych.

Dokonując obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu osobowego podatnik zobligowany jest, w związku z treścią art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, do wyłączenia z podatkowych kosztów tej części odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczoną według średniego kursu NBP z dnia przekazania samochodu do używania.

Zatem wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodów, w przypadku sprzedaży samochodu osobowego o wartości początkowej przewyższającej równowartość 20.000 euro, to wydatki na jego nabycie, powiększone o nieodliczony podatek od towarów i usług (czyli wartość początkowa tego samochodu, ustalona zgodnie z art. 16g ustawy o PDOP), pomniejszone o sumę dokonanych od tego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych - zarówno w części podlegającej zaliczeniu do podatkowych kosztów, jak i wyłączonej z tych kosztów treścią art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP. Suma odpisów amortyzacyjnych, o których mowa powyżej, obejmuje bowiem również te odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Sposób ustalenia takich kosztów w przypadku sprzedaży samochodu osobowego obrazuje poniższy przykład.

Przykład

Spółka z o.o. sprzedaje samochód osobowy po dwóch latach jego używania. Wartość początkowa tego samochodu wyniosła 180.000 zł. Spółka ustaliła stawkę amortyzacji dla tego samochodu w wysokości wynoszącej 20% rocznie. Roczny odpis amortyzacyjny wynosił zatem 180.000 zł x 20% = 36.000 zł. W dniu przekazania samochodu do używania średni kurs euro wynosił 4,00 zł/euro, w związku z tym równowartość 20.000 euro przeliczona według tego kursu wyniosła: 20.000 zł x 4,00 zł/euro = 80.000 zł. Oznacza to, iż w każdym z lat objętych amortyzacją Spółka mogła zaliczyć odpis amortyzacyjny od tego samochodu do kosztów podatkowych w wysokości 16.000 zł. W konsekwencji, 20.000 zł z dokonywanych rocznie odpisów amortyzacyjnych nie stanowiło kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku sprzedaży tego samochodu po dwóch latach, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota 108.000 zł, czyli wartość początkowa 180.000 zł pomniejszona o odpisy amortyzacyjne w wysokości 72.000 zł (36.000 zł x 2 lata).

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.