Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (463) z dnia 1.04.2018
Ograniczenie składki AC w kosztach uzyskania przychodów
Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość 20.000 euro. Samochód ten zaliczył do środków trwałych i ubezpieczył w ramach OC i AC. W 2018 r. ponownie wykupił polisę ubezpieczeniową. Na polisie wpisana jest wartość samochodu 110.000 zł plus VAT. Jaką wartość samochodu, z VAT czy bez VAT, należy przyjąć w celu ustalenia wysokości składki AC, która może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Wartość samochodu służąca ustaleniu wysokości składki AC stanowiącej koszt uzyskania przychodów powinna być przyjęta w takiej wysokości, od jakiej ubezpieczyciel ustalił wysokość tej składki.
W przypadku samochodu osobowego o znacznej wartości wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej przepisy ustawy o PIT oraz ustawy o CIT wykluczają z kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie takiego samochodu, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu:
- sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia (art. 23 ust. 1 pkt 47 updof),
- średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia (art. 16 ust. 1 pkt 49 updop)
w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Kursy średnie walut obcych ogłaszane przez NBP dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Ograniczenie przewidziane w powołanych przepisach dotyczy wyłącznie składek na te ubezpieczenia, których wysokość jest ustalana w oparciu o wartość samochodu osobowego przyjętą dla celów ubezpieczenia. Stąd postanowienia określające limit kosztów podatkowych z tytułu ubezpieczenia samochodu osobowego nie znajdują zastosowania w odniesieniu do składek na ubezpieczenie NNW, którego przedmiotem są określone dobra osobiste człowieka oraz składki na ubezpieczenie OC, gdyż ubezpieczenie to obejmuje swoją ochroną posiadacza samochodu, a nie sam pojazd. Typowym przykładem wydatku z tytułu ubezpieczenia pojazdu, który podlega ograniczeniu w kosztach podatkowych jest składka AC.
W rozpatrywanej sytuacji podatnik powinien ustalić, od jakiej wartości samochodu ubezpieczyciel obliczył wysokość składki AC. Ta wartość będzie podstawą do obliczenia proporcji, jaka zachodzi między równowartością 20.000 euro a wartością samochodu przyjętą do celów ubezpieczenia.
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|