auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (403) z dnia 1.10.2015

Koszty używania samochodu zastępczego udostępnianego w miejsce samochodu leasingowanego

W związku z wypadkiem, któremu uległ leasingowany samochód, spółka z o.o. otrzymała zastępczy samochód osobowy. Czy ma ona obowiązek sporządzenia ewidencji przebiegu pojazdu za okres korzystania z samochodu zastępczego?

Generalnie spółka ma obowiązek sporządzenia ewidencji przebiegu pojazdu za okres korzystania z samochodu zastępczego, chyba że samochód ten udostępnił jej leasingodawca. Wówczas nie musi prowadzić tej ewidencji.

W przypadku używania przez podatnika, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku tego podatnika, możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu używania tego pojazdu, ustawodawca uzależnił od posiadania przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencja ta zawiera dane służące weryfikacji rzeczywistego wykorzystywania pojazdu na cele służbowe, co wynika z art. 16 ust. 5 updop. Jednocześnie przepis ten określa, że brak takiej ewidencji skutkować będzie koniecznością wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków związanych z używaniem tego samochodu (takich jak np. koszty zakupu paliwa, opłaty za autostrady, czy opłaty za parkowanie tego samochodu na płatnych parkingach). W przedmiotowej ewidencji nie ujmuje się kosztów wynajmu pojazdu.

Zatem, jeśli w stanie faktycznym leasingowany samochód został oddany do naprawy do serwisu, a na czas tej naprawy serwis udostępnił samochód zastępczy (auto nie zostało wydane w ramach obowiązującej umowy leasingowej), wówczas wydatki dotyczące używania samochodu zastępczego będą stanowić koszty - tylko do limitu tzw. kilometrówki. W tej sytuacji podatnik zobowiązany będzie do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Natomiast, jeżeli samochód zastępczy na czas serwisowania zapewnia leasingodawca, oznacza to, że auto zostało wydane w ramach umowy leasingu. Stąd wydatki poniesione w związku z jego użytkowaniem można ujmować bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, na takich samych zasadach jak przy użytkowaniu samochodu leasingowanego. Taki przypadek był omówiony w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 3 z 2015 r., w artykule pt. "Koszty dotyczące samochodu zastępczego udostępnianego na czas serwisowania leasingowanego samochodu".

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60