auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 53 (1198) z dnia 2.07.2015

Odliczenie VAT od wynajmowanego samochodu

Na potrzeby firmy w czerwcu 2015 r. wynajęliśmy z wypożyczalni samochód dostawczy (do 3,5 tony). Czy z faktury dokumentującej wynajęcie tego samochodu oraz z faktury za paliwo do jego napędu możemy odliczyć VAT?

Podatnik VAT ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z prowadzeniem działalności opodatkowanej VAT. Przy czym od wydatków na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnik może co do zasady odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze dokumentującej wydatki związane z tymi pojazdami.

Do tych wydatków zalicza się:

1) nabycie, import lub wytworzenie tych pojazdów oraz nabycie lub import ich części składowych,

2) używanie tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową,

3) nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usługi naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Ograniczenie, o którym mowa powyżej, dotyczy głównie pojazdów, które są lub mogą być wykorzystywane przez podatnika do tzw. celów mieszanych, czyli zarówno do działalności gospodarczej jak i do jego celów prywatnych, jego pracowników lub innych osób. Ograniczenie nie dotyczy natomiast m.in. pojazdów, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób ich wykorzystywania, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do tych celów jest nieistotne.

Do tych ostatnich pojazdów zalicza się m.in. pojazdy, które "przeszły" pozytywnie dodatkowe badanie techniczne potwierdzające spełnienie ustawowych warunków (art. 86a ust. 9 i 10 ustawy o VAT). Od wydatków na takie pojazdy (także od zakupu paliwa) VAT podlega odliczeniu w całości - bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzającej jego wykorzystywanie wyłącznie do celów firmowych.

Tak więc zasadniczo Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z tytułu wynajmu samochodu z wypożyczalni oraz z faktury dokumentującej nabycie paliwa do jego napędu (przy założeniu, ze samochód ten ma zasadniczo dopuszczalną ładowność większą niż 500 kg).


Wzór ewidencji przebiegu pojazdu dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, dziale Podatek VAT.


Natomiast pełne prawo do odliczenia VAT przysługiwałoby Czytelnikowi w zależności od tego, jaki jest to typ samochodu dostawczego.

Jeśli Czytelnik wypożyczył na potrzeby działalności samochód, którego konstrukcja wyklucza użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że jego użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością jest nieistotne (co jest potwierdzone stosownym zaświadczeniem z OSKP i odpowiednim wpisem w dowodzie rejestracyjnym), wówczas ma prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

Jeżeli jest to inny samochód dostawczy, to aby posiadać prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków z nim związanych, Czytelnik musi:

  • określić sposób jego wykorzystania, co wykluczy użycie pojazdu do celów prywatnych,
     
  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,
     
  • dokonać zgłoszenia tego pojazdu w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60