auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1189) z dnia 10.01.2024

Aktualizacja VAT-26 po zakupie samochodu, gdy wcześniej wpłacono zaliczkę

Wpłaciliśmy zaliczkę na poczet zakupu samochodu. Samochód miał służyć wyłącznie celom firmowym - złożyliśmy więc informację VAT-26. Zakup samochodu miał miejsce 31 października 2023 r. Celem uzupełnienia numeru rejestracyjnego 8 listopada 2023 r. złożyliśmy aktualizację ww. informacji VAT-26. Czy aktualizacja została złożona terminowo? Czy wystąpią tu negatywne skutki w VAT?

Naszym zdaniem, w sytuacji wskazanej w pytaniu złożenie aktualizacji VAT-26 w pierwszych dniach miesiąca następującego po odbiorze pojazdu nie powinno wywołać negatywnych skutków w VAT.

Wykorzystywanie samochodu wyłącznie do celów firmowych

W pytaniu nie wskazano, jaki samochód podatnik kupił. Skoro jednak pytanie dotyczy informacji VAT-26 zakładamy, że chodzi o pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Generalnie podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT od wydatków na ww. pojazdy samochodowe. Pełne prawo do odliczenia VAT (100%) przysługuje, jeżeli samochód służy wyłącznie celom firmowym, co powinna potwierdzać ewidencja przebiegu pojazdu i określone zasady jego używania. Dodatkowo konieczne jest złożenie do naczelnika urzędu skarbowego informacji VAT-26 o tym pojeździe w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem, nie później jednak niż w dniu przesłania JPK_VAT za dany miesiąc.

Zaliczka jako poniesienie pierwszego wydatku na samochód

Jeżeli na poczet zakupu pojazdu wpłacono zaliczkę uznaje się, że datą poniesienia "pierwszego wydatku" jest data wpłaty zaliczki. Po wpłacie zaliczki podatnik powinien więc w ustawowym terminie złożyć VAT-26. Ponieważ jednak w momencie wpłaty zaliczki podatnik z reguły nie zna wszystkich danych, które trzeba podać w tej informacji (np. numeru rejestracyjnego, daty nabycia pojazdu), po zakupie pojazdu powinien te dane uzupełnić.

Aktualizacja VAT-26

W przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26 najpóźniej do końca miesiąca, w którym dokonał tej zmiany. Tak wynika z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT. W praktyce przepis ten rozumiany jest szeroko i przyjmuje się, że aktualizację VAT-26 trzeba złożyć także m.in. celem uzupełnienia (lub zmiany) numeru rejestracyjnego pojazdu, a także w przypadku zaprzestania używania pojazdu (np. w związku z jego sprzedażą).

]
Wzór informacji VAT-26 dostępny w dziale Podatek VAT w Programie DRUKI Gofin

Przepisy nie wskazują jednak żadnego innego terminu na aktualizację VAT-26, niż wyżej wskazany. Ministerstwo Finansów odpowiadając na pytanie naszego Wydawnictwa w dniu 1 marca 2023 r. wyjaśniło, że ww. termin dotyczy także sprzedaży pojazdu (ze względu na brak odmiennych regulacji ustawowych). Czy to oznacza, że uzupełnienia numeru rejestracyjnego w informacji VAT-26 należy także dokonać w ww. terminie? A jeżeli tak - w którym momencie uznać, że nastąpiła "zmiana przeznaczenia pojazdu" - w dniu jego rejestracji (np. przez salon samochodowy), czy w dniu, w którym podatnik odbiera zarejestrowany pojazd z salonu, tj. data podpisania protokołu odbioru (daty te nie muszą być identyczne)?

Ponieważ w omawianej sprawie podatnik powinien jedynie uzupełnić dane wskazane w informacji VAT-26 (nie następuje tu żadna zmiana przeznaczenia pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 14 ustawy o VAT) uważamy, że jeżeli podatnik odebrał samochód pod koniec października 2023 r., a aktualizację VAT-26 złożył w pierwszych dniach listopada 2023 r. (przed złożeniem JPK_VAT za październik 2023 r.), nie powinno to wywołać negatywnych skutków w VAT. Zaznaczamy jednak, że powyższe jest wyłącznie stanowiskiem redakcji i nie wynika z przepisów.

Konieczna zmiana przepisów

Skoro ustawodawca chce, aby podatnicy aktualizowali informację VAT-26 także w przypadku, gdy nie następuje zmiana przeznaczenia pojazdu (np. jak w omawianej sprawie - celem uzupełnienia numeru rejestracyjnego pojazdu), powinien to wyraźnie wskazać w przepisach i określić termin tej aktualizacji uwzględniając realia występujące w praktyce.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.