auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 13 (541) z dnia 10.07.2021

Zmiana przeznaczenia samochodu na pojazd demonstracyjny

Jako dealer samochodowy spółka dokonuje zakupu samochodów, które traktowane są jak towary handlowe. Po pewnym czasie (np. po kilku miesiącach) podatnik podejmuje decyzję o zmianie przeznaczenia tych pojazdów na samochody demonstracyjne (zastępcze). Spółka chcąc odliczać 100% podatku składa informację na druku VAT-26 oraz prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Czy spółka postępuje prawidłowo wpisując w formularzu VAT-26 jako datę poniesienia pierwszego wydatku datę podjęcia przez zarząd decyzji o zmianie przeznaczenia samochodu z towaru handlowego na samochód użytkowany do działalności gospodarczej?

Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.

Przewidziano przy tym możliwość odliczenia 100% podatku, jednakże odliczenie to przysługuje tylko w stosunku do określonych w ustawie grup pojazdów. Pełne odliczenie podatku naliczonego możliwe jest m.in. w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego oraz z jego eksploatacją, gdy pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Dla potwierdzenia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, z której wynikać będzie, że wykluczone jest użycie pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ewidencję tę należy prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej do dnia zakończenia jego wykorzystywania do tych celów.

Ponadto podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których mają obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek z nimi związany.

Z obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu wiąże się również określony w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT obowiązek złożenia i aktualizowania informacji VAT-26. Zgodnie z powołanym przepisem podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach. Termin złożenia informacji VAT-26 wynosi 7 dni, od dnia w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

W broszurze informacyjnej wydanej w 2014 r., pt.: "Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" Ministerstwo Finansów uznało, że przez poniesienie wydatku należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza. Natomiast w przypadku zmiany przeznaczenia wykorzystywania pojazdu, informację na formularzu VAT-26, zdaniem MF należy złożyć w terminie 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku po dniu jego zmiany. Wyjaśniono również, że aby zachować prawo do odliczenia całego VAT od wydatków na samochód demonstracyjny, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów.

Wątpliwość Czytelnika dotyczy terminu, w którym zobowiązany jest do złożenia informacji VAT-26 dla pojazdu samochodowego nabytego w celu dalszej odsprzedaży, przeznaczonego po pewnym czasie do celów demonstracyjnych.

Odnosząc powyższe do zadanego pytania stwierdzić należy, że dla rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia informacji VAT-26 dla pojazdu, który został nabyty wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży i którego przeznaczenie zostało następnie zmienione na pojazd demonstracyjny, istotna jest data poniesienia pierwszego wydatku po zmianie jego przeznaczenia i przekazaniu na cele demonstracyjne. Zatem, zdaniem redakcji błędne jest stanowisko podatnika, że za datę poniesienia pierwszego wydatku należy uznać datę zmiany przeznaczenia samochodu z towaru handlowego na samochód użytkowany do działalności gospodarczej, tj. datę podjęcia decyzji w tej sprawie.

Aktywne druki i formularze Formularz VAT-26
dostępny jest w serwisie
 www.druki.gofin.pl

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (nr druku sejmowego - 1236), która ma wejść w życie z dniem 1 października 2021 r. przewidziano zmianę brzmienia art. 86a ust. 12. Zmiana przewiduje wydłużenie terminu na złożenie formularza VAT-26 do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem. Więcej na temat tego projektu piszemy w dziale "Koniecznie przeczytaj".

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.