auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 6 (510) z dnia 20.03.2020

Złożenie informacji VAT-26 po terminie

Podatnik w dniu 3 lutego 2020 r. zakupił samochód osobowy, który zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności gospodarczej. Informację VAT-26 złożył do urzędu skarbowego 14 lutego 2020 r. Czy może odliczyć podatek VAT od wydatków poniesionych przed złożeniem formularza VAT-26? Czy przysługuje mu prawo do odliczenia 100% podatku VAT wynikającego z faktury zakupu samochodu?

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi co do zasady 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanej przez podatnika faktury, z wyjątkiem sytuacji, gdy pojazd zostanie uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.

Aby uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik powinien określić zasady jego używania oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, wykluczając tym samym jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością. Ponadto podatnik wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazd samochodowy, dla którego jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe (VAT-26) w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

Terminowe złożenie informacji VAT-26 ma fundamentalne znaczenie dla pełnego odliczenia podatku naliczonego. W przypadku bowiem jej niezłożenia uznaje się, że samochód jest wykorzystywany do działalności mieszanej tj. do działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Złożenie ww. formularza po terminie określonym w przepisach ustawy oznacza, że podatnik będzie mógł odliczyć tylko 50% podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych przed dniem złożenia informacji VAT-26.

W sytuacji opisanej w pytaniu, podatnik druk VAT-26 złożył po terminie (powinien złożyć go do 10 lutego 2020 r.) dlatego też z faktury dokumentującej zakup tego samochodu będzie mógł odliczyć 50% podatku naliczonego.

Dopiero od wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu poniesionych od 14 lutego 2020 r. podatnik może odliczać 100% podatku naliczonego (w tym cały podatek naliczony przy nabyciu paliwa).

Reasumując

Naruszenie przez Czytelnika terminu złożenia formularza VAT-26, nie powoduje bezpowrotnej utraty możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej. Czytelnik może odzyskać część nieodliczonego podatku poprzez dokonanie korekty odliczenia według zasad określonych w przepisach art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.