Poradnik VAT nr 6 (510) z dnia 20.03.2020
Złożenie informacji VAT-26 po terminie
Podatnik w dniu 3 lutego 2020 r. zakupił samochód osobowy, który zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności gospodarczej. Informację VAT-26 złożył do urzędu skarbowego 14 lutego 2020 r. Czy może odliczyć podatek VAT od wydatków poniesionych przed złożeniem formularza VAT-26? Czy przysługuje mu prawo do odliczenia 100% podatku VAT wynikającego z faktury zakupu samochodu?
Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi co do zasady 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanej przez podatnika faktury, z wyjątkiem sytuacji, gdy pojazd zostanie uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.
Aby uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik powinien określić zasady jego używania oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, wykluczając tym samym jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością. Ponadto podatnik wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazd samochodowy, dla którego jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe (VAT-26) w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).
Terminowe złożenie informacji VAT-26 ma fundamentalne znaczenie dla pełnego odliczenia podatku naliczonego. W przypadku bowiem jej niezłożenia uznaje się, że samochód jest wykorzystywany do działalności mieszanej tj. do działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Złożenie ww. formularza po terminie określonym w przepisach ustawy oznacza, że podatnik będzie mógł odliczyć tylko 50% podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych przed dniem złożenia informacji VAT-26.
W sytuacji opisanej w pytaniu, podatnik druk VAT-26 złożył po terminie (powinien złożyć go do 10 lutego 2020 r.) dlatego też z faktury dokumentującej zakup tego samochodu będzie mógł odliczyć 50% podatku naliczonego.
Dopiero od wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu poniesionych od 14 lutego 2020 r. podatnik może odliczać 100% podatku naliczonego (w tym cały podatek naliczony przy nabyciu paliwa).
Reasumując
Naruszenie przez Czytelnika terminu złożenia formularza VAT-26, nie powoduje bezpowrotnej utraty możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej. Czytelnik może odzyskać część nieodliczonego podatku poprzez dokonanie korekty odliczenia według zasad określonych w przepisach art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. |
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|