Gazeta Podatkowa nr 97 (1763) z dnia 3.12.2020
Odliczenie VAT od zakupu przyczepy
Na cele prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT kupiłem przyczepkę samochodową za 2.000 zł brutto. Czy mogę odliczyć cały VAT wynikający z faktury? Nadmieniam, że w działalności wykorzystuję samochody, od których przysługuje mi pełne prawo do odliczenia VAT, jak i prawo do odliczenia tylko 50% VAT.
Podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego m.in. z faktur otrzymanych przez niego z tytułu nabycia towarów i usług w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak wynika z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.).
Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego. Jedno z nich odnosi się do samochodów osobowych. Jak określa art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do tzw. celów mieszanych (firmowych i prywatnych) generalnie można odliczać 50% kwoty VAT wynikającej z faktury (patrz ramka).
Podatnik ma prawo do odliczania 100% VAT w przypadku, gdy pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do jego działalności gospodarczej (przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
Wątpliwości Czytelnika dotyczą wysokości odliczenia VAT od zakupu przyczepki samochodowej. Aby udzielić odpowiedzi na postawione pytanie, należy przede wszystkim rozstrzygnąć czy przyczepa samochodowa spełnia definicję pojazdu samochodowego.
Przez pojazd samochodowy, w myśl art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, rozumie się pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast przyczepa, zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.), to pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.
Skoro zatem ustawa o VAT przy ograniczaniu prawa do odliczenia VAT odnosi się wprost do pojazdów samochodowych, o których mowa w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a przyczepa nie jest pojazdem samochodowym, to ograniczenie w odliczaniu VAT nie ma tutaj zastosowania. W konsekwencji Czytelnik z faktury za jej zakup ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT (o ile zakup ma związek z wykorzystywaniem do czynności opodatkowanych VAT). Bez znaczenia, moim zdaniem, pozostaje fakt przy zastosowaniu jakiego pojazdu jest ona ciągana (tj. czy przy zastosowaniu pojazdu, od którego podatnikowi przysługuje odliczenie VAT w wysokości 50% czy 100%).
Należy mieć na uwadze, że w bazie Systemu Informacji Podatkowej można odnaleźć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 lutego 2015 r., nr IBPP2/443-1101/14/IK, w której zaprezentowane jest odmienne stanowisko. Zdaniem organu, jeżeli od wydatków na samochód, łącznie z którym wykorzystywana jest przyczepa samochodowa, podatnik odlicza 50% kwoty VAT, to takie samo odliczenie powinien zastosować w odniesieniu do wydatków na przyczepę.
Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:
|
www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|