auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (1763) z dnia 3.12.2020

Odliczenie VAT od zakupu przyczepy

Na cele prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT kupiłem przyczepkę samochodową za 2.000 zł brutto. Czy mogę odliczyć cały VAT wynikający z faktury? Nadmieniam, że w działalności wykorzystuję samochody, od których przysługuje mi pełne prawo do odliczenia VAT, jak i prawo do odliczenia tylko 50% VAT.

Podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego m.in. z faktur otrzymanych przez niego z tytułu nabycia towarów i usług w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak wynika z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.).

Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego. Jedno z nich odnosi się do samochodów osobowych. Jak określa art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do tzw. celów mieszanych (firmowych i prywatnych) generalnie można odliczać 50% kwoty VAT wynikającej z faktury (patrz ramka).

Podatnik ma prawo do odliczania 100% VAT w przypadku, gdy pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do jego działalności gospodarczej (przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Wątpliwości Czytelnika dotyczą wysokości odliczenia VAT od zakupu przyczepki samochodowej. Aby udzielić odpowiedzi na postawione pytanie, należy przede wszystkim rozstrzygnąć czy przyczepa samochodowa spełnia definicję pojazdu samochodowego.

Przez pojazd samochodowy, w myśl art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, rozumie się pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast przyczepa, zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.), to pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.

Skoro zatem ustawa o VAT przy ograniczaniu prawa do odliczenia VAT odnosi się wprost do pojazdów samochodowych, o których mowa w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a przyczepa nie jest pojazdem samochodowym, to ograniczenie w odliczaniu VAT nie ma tutaj zastosowania. W konsekwencji Czytelnik z faktury za jej zakup ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT (o ile zakup ma związek z wykorzystywaniem do czynności opodatkowanych VAT). Bez znaczenia, moim zdaniem, pozostaje fakt przy zastosowaniu jakiego pojazdu jest ona ciągana (tj. czy przy zastosowaniu pojazdu, od którego podatnikowi przysługuje odliczenie VAT w wysokości 50% czy 100%).

Należy mieć na uwadze, że w bazie Systemu Informacji Podatkowej można odnaleźć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 lutego 2015 r., nr IBPP2/443-1101/14/IK, w której zaprezentowane jest odmienne stanowisko. Zdaniem organu, jeżeli od wydatków na samochód, łącznie z którym wykorzystywana jest przyczepa samochodowa, podatnik odlicza 50% kwoty VAT, to takie samo odliczenie powinien zastosować w odniesieniu do wydatków na przyczepę.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:

- nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,
- używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (czynsz, raty lub inne płatności związane z tą umową),
- nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.