auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 11 (395) z dnia 10.06.2015

Odliczenie VAT od zakupu akcesoriów używanych do różnego rodzaju pojazdów

Spółka zakupiła urządzenie do mycia samochodów służbowych. Zakupiła również akcesoria do mycia i środki czystości. Spółka posiada samochody, w odniesieniu do których przysługuje jej pełne odliczenie VAT naliczonego, oraz takie, w stosunku do których może odliczyć tylko 50% VAT. Czy spółka może odliczyć 100% podatku naliczonego od ww. wydatków? Jeżeli nie, to jak obliczyć proporcję w jakiej przysługuje jej prawo do odliczenia?

Odliczenie VAT od zakupu akcesoriów używanych do samochodów służbowych
rys. Odliczenie VAT od zakupu akcesoriów używanych do samochodów służbowych

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu akcesoriów do pojazdów samochodowych uzależnione jest od tego, do jakiego samochodu zostały one zużyte. Zasadniczo jeżeli zakupione akcesoria zostały przeznaczone do samochodu używanego do celów mieszanych, to podatnik może odliczyć tylko 50% podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami. Pełne odliczenie VAT naliczonego dotyczy akcesoriów zużytych, czy wykorzystanych do pojazdów, które uprawniają do odliczenia podatku naliczonego w całości.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik zakupił urządzenie wraz z akcesoriami do mycia samochodów (środki czystości itp.). Zakupy te przeznaczone są do konserwacji samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Problem w tym, że podatnik użytkuje zarówno samochody uprawniające do pełnego odliczania VAT, jak i takie, wobec których prawo do odliczenia jest ograniczone do 50%. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim zakresie zakupione urządzenia i akcesoria będą używane do mycia danej kategorii pojazdów, tzn. w jakim zakresie, lub w jakiej proporcji podatnik będzie ich używał do pojazdów z pełnym odliczeniem VAT, a jakich do pojazdów z ograniczonym prawem do odliczenia. Ustawodawca nie rozstrzygnął w przepisach ustawy o VAT tej kwestii, nie pozwolił także w takim przypadku na ustalenie proporcji odliczenia.

Zdaniem redakcji, aby uniknąć problemów w przypadku ewentualnej kontroli organów podatkowych, podatnik powinien odliczyć 50% podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup urządzeń czy środków czystości, o jakich mowa w pytaniu. Nie ma bowiem możliwości udowodnienia organom podatkowym, w jakim zakresie i do jakich pojazdów zakupiony sprzęt i akcesoria zostały użyte.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60