auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 14 (374) z dnia 20.07.2014

Wynajem samochodu osobowego a prawo do odliczenia VAT z faktur leasingowych

W 2013 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten jest przedmiotem najmu długoterminowego. W 2013 r. odliczaliśmy w całości VAT naliczony od rat leasingowych i faktur za naprawy auta. Czy nadal mamy takie prawo? Czy musimy rejestrować umowę w urzędzie skarbowym?

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. od nabycia samochodu osobowego podatnicy mogli odliczać 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Podobne ograniczenie stosowano także do odliczania VAT od rat leasingowych, czynszu najmu, itp. ww. samochodów, przy czym limit odliczenia (6.000 zł) dotyczył sumy kwot odliczonych w całym okresie użytkowania jednego samochodu (pojazdu).

Ograniczenie w odliczaniu VAT nie miało zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika było oddanie w odpłatne używanie samochodów osobowych (lub niektórych innych pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze a samochody te były przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na ww. cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Tak wynikało z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.). Organy podatkowe przyjmowały, że zasady te stosuje się zarówno do samochodów nabytych przez podatników (stanowiących ich własność), jak i leasingowanych (najmowanych, dzierżawionych).

W praktyce pojawiały się jednak wątpliwości, jak liczyć ww. okres 6 miesięcy, tj. czy jedna umowa najmu musi trwać przynajmniej 6 miesięcy, czy wystarczy przeznaczenie samochodu na wynajem na ten okres. Kwestie te wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 października 2013 r., nr IPTPP4/443-458/13-6/MK, w której uznał, iż przesłanką pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku VAT od zakupu samochodu osobowego konieczne jest przeznaczenie tych samochodów na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, przy czym konieczne jest również ich wykorzystywanie, tj. fizyczne używanie przez podmiot trzeci. Podkreślił przy tym, że prawo do odliczenia nie jest uzależnione od ilości posiadanych samochodów.

Warto dodać, że organy podatkowe zezwalały na odliczanie całego VAT z rat leasingowych samochodu podnajmowanego nawet po ustaniu najmu, jeżeli w oczekiwaniu na następnego klienta samochód był wykorzystywany do innej działalności opodatkowanej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lutego 2014 r., nr IBPP2/443-124/14/RSz).

Również w stanie prawnym obowiązującym w I kwartale 2014 r. można było odliczać cały VAT od zakupu (najmu, leasingu, itp.) samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem (dzierżawę, itp.), jeżeli najem (dzierżawa, itp.) stanowił przedmiot działalności podatnika. Nie było tu już żadnego zastrzeżenia, przez jaki okres samochód ma być oddany na wynajem.

Natomiast od 1 kwietnia br., od zakupu i leasingu samochodu osobowego można odliczać 100% kwoty VAT wykazanej w fakturze, jeżeli samochód ten wykorzystywany jest tylko do działalności gospodarczej, w tym – gdy przeznaczony jest na wynajem.

Oznacza to, że jeżeli leasingowany samochód jest podnajmowany innemu podmiotowi, w czasie trwania umowy najmu podatnik nadal może odliczać cały VAT z rat leasingowych. Warto także pamiętać, że jeżeli samochód przeznaczony jest wyłącznie na wynajem, a oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i składania do urzędu skarbowego druku VAT-26.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.