auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 52 (1093) z dnia 30.06.2014

Odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdem typu laweta

Świadczę usługi pomocy drogowej. Do działalności używam pojazd typu laweta. Czy od 1 kwietnia br. mam prawo odliczać 100% VAT od paliwa do tego pojazdu?

Podatnik obecnie, co do zasady, ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z używaniem do działalności gospodarczej pojazdów samochodowych.

Ograniczenie to nie ma zastosowania m.in. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Pojazdy uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dodatkowo w tym przypadku podatnik musi złożyć do urzędu informację VAT-26) lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (pojazdy te wymieniono w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT).

Zatem w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik, aby móc odliczać od 1 kwietnia 2014 r. całą kwotę VAT od wydatków związanych z używaniem podjazdu typu "laweta", musiał przede wszystkim sprawdzić czy pojazd ten nie jest pojazdem, o którym mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT. Potwierdzeniem spełnienia ustawowych warunków przez te samochody jest zaświadczenie wydane przez OSKP po dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym przez tę stację. Ponadto, na podstawie tego zaświadczenia, podatnik powinien uzyskać wpis w dowodzie rejestracyjnym samochodu o spełnieniu tych wymagań.

Jeżeli pojazd jednak nie spełnia powyższych warunków, wówczas, aby podatnik mógł odliczać całą kwotę VAT od wydatków związanych z jego używaniem do działalności, musiałby prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu od dnia rozpoczęcia wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej oraz określić zasady używania tego pojazdu. Dodatkowo musiałby złożyć do urzędu skarbowego informację o tym pojeździe w terminie 7 dni od dnia, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.

Jeśli Czytelnik nie spełniał wyżej opisanych warunków, wówczas od 1 kwietnia 2014 r. miał prawo do odliczania 50% VAT od wydatków z nim związanych.

Należy jednak wskazać, że od 1 czerwca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (Dz. U. poz. 709). Rozporządzenie to rozszerzyło listę przypadków, w których podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Wyłączeniem z obowiązku prowadzenia ewidencji objęte zostały m.in. pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu pomoc drogowa, pogrzebowy oraz bankowóz (wyłącznie typu A i B).

W odniesieniu do pojazdów pomocy drogowej wyłączeniem objęte są tylko takie, które mają nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów.

Tak więc od 1 czerwca br. dla pojazdów pomocy drogowej nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Dodatkowo muszą być spełnione warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla wymienionych przeznaczeń pojazdów.

Oznacza to, że od tego dnia, jeśli samochód Czytelnika spełnia te wymagania, to pomimo że nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, ma on prawo do odliczania całej kwoty VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.