auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 14 (350) z dnia 20.07.2013

Nabycie samochodu a prawo do pełnego odliczenia VAT

Zamierzamy kupić używany samochód ciężarowy (po raz pierwszy zarejestrowany w czerwcu 2010 r.), dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne. W dowodzie rejestracyjnym wbita jest odpowiednia adnotacja. Czy będziemy mogli odliczyć VAT od jego nabycia i od paliwa?

Generalnie podatnicy posiadający pojazdy samochodowe, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, nie mają prawa do odliczania VAT z faktur dokumentujących nabycie paliwa do tych samochodów. Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątki, które określił w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.). Dotyczą one np. pojazdów mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą (wielozadaniowy, van).

W celu stwierdzenia, że pojazdy wymienione w pkt 1-4 ww. przepisu spełniają wymagania określone w ustawie, konieczne jest przeprowadzenie przez okręgową stację kontroli pojazdów dodatkowego badania technicznego pojazdu. Potwierdzeniem spełnienia tych wymagań jest zaświadczenie wydane przez tę stację. Na podstawie tego zaświadczenia podatnik uzyskuje odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Zauważmy, że przepisy nie nakładają na każdego kolejnego właściciela pojazdu obowiązku przeprowadzania dodatkowego badania technicznego. Jeżeli zatem badania takie przeprowadził poprzedni właściciel i w dowodzie rejestracyjnym znajduje się odpowiednia adnotacja o spełnieniu wymogów ustawowych, w celu skorzystania z pełnego odliczenia VAT od zakupu pojazdu, kolejny właściciel tego pojazdu nie musiał (i nadal nie musi) przeprowadzać ponownie takich badań. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2010 r., nr ITPP2/443-502/10/EB:

"(…) Z przepisów ustawy nie wynika (…), aby podatnik, który nabywa samochód spełniający określone kryteria, dla którego to pojazdu poprzedni właściciel przeprowadził dodatkowe badanie techniczne, dostarczył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne zaświadczenie oraz uzyskał wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, iż spełnia on wymogi określone w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, (w stanie prawnym obowiązującym w 2010 r., który nadal jest aktualny - przypis redakcji) miał obowiązek ponownego przeprowadzania badania technicznego. Zaświadczenie bowiem jest wydawane dla konkretnego samochodu, a nie dla właściciela tego pojazdu. (…)"

Jeżeli więc sprzedawca posiada zaświadczenie, które potwierdza spełnienie wymagań zapisanych w ustawie, to zdaniem redakcji, również podatnik nabywający ten pojazd automatycznie nabędzie uprawnienia do odliczania VAT bez konieczności przeprowadzania kolejnego badania technicznego.

Mając powyższe na uwadze należałoby uznać, że skoro podatnik będzie użytkował w opodatkowanej działalności gospodarczej pojazd, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne, co zostało potwierdzone zaświadczeniem z okręgowej stacji kontroli pojazdów (dla celów dowodowych podatnik powinien być w posiadaniu kopii takiego zaświadczenia) oraz właściwą adnotacją w dowodzie rejestracyjnym, podatnik będzie miał prawo odliczyć cały VAT od nabycia tego pojazdu, jak i od paliwa do jego napędu.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.