auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 26 (963) z dnia 2.04.2013

Zakup samochodu ciężarowego od unijnego kontrahenta

Zakupiłam w Niemczech od niemieckiego podatnika samochód ciężarowy (używany). Jak zakup ten ująć w deklaracji VAT-7? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 716425)

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

WNT zasadniczo występuje wówczas, gdy nabywcą jest podatnik VAT, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego, zaś dokonującym dostawy jest podatnik podatku od wartości dodanej.

Jeżeli więc polski podatnik nabył samochód ciężarowy od podatnika niemieckiego, zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej, niekorzystającego ze zwolnienia podmiotowego i nieopodatkowującego tej dostawy w systemie marży, wówczas ma obowiązek rozliczenia VAT z tego tytułu.

Obowiązek podatkowy w tym przypadku, tj. przy nabyciu środków transportu (nieuznanych za nowe) powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia

Podatnik składający deklaracje VAT-7, u którego wystąpi obowiązek rozliczenia VAT z tego tytułu, jest obowiązany do jego zapłaty w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym też terminie musi złożyć w urzędzie skarbowym informację o nabytym środku transportu na druku VAT-23, do którego należy dołączyć kopię faktury stwierdzającej nabycie pojazdu oraz dowód zapłaty. Na potrzeby dokonania rejestracji tego samochodu naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany do wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku (VAT-25).

W praktyce dość często w sytuacji gdy zobowiązanym do wpłaty podatku z tytułu nabycia samochodu jest czynny podatnik VAT, najpierw następuje zapłata podatku VAT z tytułu nabycia samochodu, a dopiero później wykazuje się go w deklaracji VAT-7. W takiej sytuacji wypełniając deklarację VAT-7, w pozycji 34 podatnik powinien wykazać kwotę podatku należnego z tytułu WNT, następnie tę samą kwotę powinien ująć w pozycji 44 deklaracji, zatytułowanej "Kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, wykazanego w poz. 34, podlegająca wpłacie w terminie, o którym mowa w art. 103 ust. 3, w związku z ust. 4 ustawy". Pozwoli to uniknąć powtórnego rozliczenia VAT z tego tytułu.

Podatnik rozliczający VAT z tytułu WNT ma prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu WNT lub w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Prawo to wystąpi pod warunkiem, że nabyty samochód wykorzystywany będzie do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym odliczając VAT od nabycia samochodów należy wziąć pod uwagę zasady obowiązujące w tym zakresie.

Trzeba również pamiętać, że wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu można udokumentować fakturą wewnętrzną oraz należy je wykazać w informacji podsumowującej VAT UE.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.