auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (1524) z dnia 20.08.2018

Odliczenie VAT od wynajmu przyczepy samochodowej

W prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT wykorzystuję samochód osobowy. Od wydatków z nim związanych odliczam 50% VAT. W lipcu br. wynająłem do tego samochodu przyczepę. Czy w tej sytuacji, z faktury za wynajem, przysługuje mi pełne prawo do odliczenia VAT, czy też wydatek za wynajem mam potraktować jako wydatek eksploatacyjny związany z samochodem osobowym i odliczyć 50% VAT wynikającego z faktury?

Jeżeli chodzi o odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, to należy odwołać się do art. 86a ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że podatnik ma zasadniczo prawo odliczyć 50% podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z używaniem do działalności opodatkowanej VAT pojazdów samochodowych. Ograniczenie to dotyczy głównie pojazdów, które są lub będą wykorzystywane do celów mieszanych, czyli do działalności gospodarczej, oraz do celów prywatnych podatnika lub innych osób.

Wątpliwości Czytelnika budzi wysokość odliczenia VAT z faktury za wynajem przyczepy samochodowej z uwagi na fakt, że wynajęta została do samochodu osobowego, od którego odlicza on 50% VAT od wydatków z nim związanych.

Moim zdaniem, w omawianej sytuacji, Czytelnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT. Przemawia za tym m.in. okoliczność, iż w przypadku zakupu przyczepy przez Czytelnika nie miałoby miejsca ograniczenie w odliczaniu VAT ze względu na to, iż nie jest to pojazd samochodowy, o którym mowa w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT.

Przez pojazd samochodowy rozumie się bowiem pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.

Natomiast pod pojęciem przyczepy, zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.) rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.

W świetle powyższego, przyczepa nie jest pojazdem samochodowym. W związku z tym przy jej wynajmie podatnikowi (Czytelnikowi) powinno przysługiwać odliczenie 100% VAT (o ile przyczepa służy czynnościom opodatkowanym VAT). Nie powinno tu mieć znaczenia, do jakiego pojazdu została ona podłączona, tj. do pojazdu, od którego podatnikowi przysługuje odliczenie VAT w wysokości 50% czy 100%.

Wskazać jednak należy, że odmienne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2015 r., nr IBPP2/443-1101/14/IK. Zdaniem organu podatkowego, jeżeli od wydatków na samochód, łącznie z którym wykorzystywana jest przyczepa samochodowa, podatnik odlicza 50% kwoty podatku VAT, takie samo odliczenie powinien zastosować do wydatków na przyczepę samochodową.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.