auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 7 (463) z dnia 10.04.2018

Sprzedaż samochodu przez podatnika zwolnionego przedmiotowo z VAT

W 2009 r. podatnik wykonujący działalność mieszaną zakupił na potrzeby tej działalności samochód i odliczył 3% podatku VAT, zgodnie z wyliczoną strukturą. Od początku 2017 r. wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT i nie składa deklaracji. Obecnie zamierza sprzedać ten samochód. Czy transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT i jak ją rozliczyć?

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Sprzedaż samochodu w świetle przepisów ustawy o VAT stanowi więc co do zasady czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik, który zamierza sprzedać samochód używany w działalności gospodarczej, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, czyli wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT. Dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku podlega zwolnieniu z opodatkowania, jednak pod warunkiem, że z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zasada ta wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku przedstawionym w pytaniu Czytelnika. Co prawda obecnie można przyjąć, że samochód wykorzystywany jest na cele działalności zwolnionej z VAT, jednak przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nawet jeżeli prawo to było ograniczone poprzez zastosowanie proporcjonalnego odliczenia ze względu na wykonywanie przez podatnika działalności mieszanej (zwolnionej z VAT i opodatkowanej), uznać należy, że podatnik miał prawo do odliczenia. Fakt ten przesądza o braku możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży samochodu.

Sprzedaż samochodu powinna zatem zostać opodatkowana na zasadach ogólnych. Oznacza to, że za podstawę opodatkowania przyjąć należy generalnie wszystko to, co stanowi zapłatę, którą podmiot otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, bez kwoty podatku (art. 29a ust. 1 i 6 pkt 1 ustawy o VAT). Opodatkowując przedmiotową sprzedaż, należy zastosować 23% stawkę VAT.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży samochodu powstanie u podatnika z chwilą dokonania jego dostawy, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania tym samochodem jak właściciel. Jeżeli jednak wcześniej podatnik otrzymał całość lub część zapłaty (w szczególności: przedpłatę, zaliczkę), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT).

Podatnik mimo korzystania ze zwolnienia z VAT, będzie musiał złożyć deklarację VAT za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży samochodu i w deklaracji tej wykazać sprzedaż opodatkowaną według stawki podstawowej.

Reasumując

Sprzedaż samochodu przez podatnika zwolnionego przedmiotowo z VAT podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych w przypadku gdy przy nabyciu tego samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.