auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018

Zmiana przeznaczenia samochodów a korekta VAT

Od marca 2018 r. chcę zrezygnować z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT i zacząć odliczać 50% VAT. Muszę zrobić korektę podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu. Czy taką samą korektę powinienem zrobić od innych wydatków związanych z używaniem tego samochodu, np. od zakupu paliwa, opon czy innych części zamiennych?

Podatnik w celu pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z eksploatacją pojazdu samochodowego, oprócz jasno określonych zasad używania tego pojazdu oraz złożenia do naczelnika urzędu skarbowego informacji VAT-26 o jego wykorzystywaniu wyłącznie do celów firmowych, ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Gdy podatnik rezygnuje z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, należałoby przyjąć, że następuje tzw. zmiana wykorzystywania pojazdu. W tej sytuacji podatnik powinien złożyć aktualizację informacji VAT-26. Aktualizacji tej należy dokonać najpóźniej przed dniem, w którym podatnik zrezygnuje z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wynika to z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).


Wzór informacji VAT-26 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatek VAT.


W przypadku gdy podatnik zrezygnuje z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, to będzie mógł odliczać tylko 50% kwoty VAT wykazanej na fakturach dokumentujących wydatki związane z tym samochodem.

Niekiedy, gdy podatnik zmienia sposób wykorzystywania samochodu, jest zobowiązany do korekty VAT, o której mowa w art. 90b ustawy o VAT. Korekta taka będzie konieczna, jeżeli:

1) podatnik kupił samochód po 31 marca 2014 r. i od zakupu odliczył 100% kwoty VAT,

2) zmiana przeznaczenia samochodu nastąpi w tzw. okresie korekty.

Dla pojazdów o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł okres korekty wynosi 60 miesięcy, a dla pojazdów o niższej wartości - 12 miesięcy. Okres korekty należy liczyć od miesiąca, w którym samochód nabyto, dokonano importu lub oddano go do używania.

Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty, który trzeba liczyć od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia pojazdu (zrezygnowano z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu).

Przepisy nie precyzują, w której pozycji deklaracji powinno się wykazywać korekty VAT dokonywane w związku ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu. Wydaje się, że najwłaściwsze jest jej wykazywanie w poz. 47 lub 48 deklaracji VAT-7, w zależności od tego, czy korekta dotyczy samochodu będącego środkiem trwałym, czy nie.

Podkreślić należy, że temu systemowi korekt podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Korekty nie dokonuje się natomiast od wydatków na nabycie paliwa, części eksploatacyjnych, lub zakup usługi najmu czy leasingu samochodu. Odliczenie VAT od tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco. Podobnie uznają również organy podatkowe. Przykładowo tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2015 r., nr IBPP2/4512-300/15/WN, czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 14 listopada 2014 r., nr IPPP2/443-799/14-2/MM.

Przykład

W październiku 2015 r. podatnik kupił samochód osobowy za 100.000 zł plus VAT 23.000 zł. Podatnik spełnił warunki uprawniające do odliczania 100% kwoty VAT od wydatków na ten pojazd, m.in. prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Od zakupu pojazdu podatnik odliczył zatem kwotę 23.000 zł.

Od marca 2018 r. podatnik rezygnuje z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ponieważ zmiana przeznaczenia pojazdu następuje w okresie korekty, który obejmuje okres październik 2015 r. - wrzesień 2020 r., podatnik musi skorygować część odliczonego VAT od zakupu pojazdu. Podatnik ustalił kwotę korekty VAT:

- kwota podatku naliczonego podlegająca korekcie: 23.000 zł × 50% = 11.500 zł,
- liczba miesięcy pozostałych do końca okresu korekty (marzec 2018 r. - wrzesień 2020 r.): 31 miesięcy,
- kwota korekty VAT zmniejszająca VAT naliczony: 11.500 zł × 31/60 = 5.941,67 zł.

Kwotę 5.942 zł podatnik powinien wykazać w deklaracji VAT za marzec br. w poz. 47 ze znakiem minus. Zmniejszy ona VAT naliczony za ten miesiąc.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.