auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 82 (1332) z dnia 13.10.2016

Sprzedaż samochodu a konieczność złożenia VAT-26

Zamierzam sprzedać samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, dla którego prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu oraz w urzędzie skarbowym złożyłem VAT-26. Czy w tej sytuacji będę musiał złożyć aktualizację VAT-26?

Sprzedaż samochodu a konieczność złożenia VAT-26
rys. Sprzedaż samochodu a konieczność złożenia VAT-26

Jak wynika z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT, podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których mają obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (dotyczy pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT), muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach na druku VAT-26. Informację tę należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Ponadto w art. 86a ust. 14 ustawy o VAT ustawodawca zobowiązał podatników do aktualizacji informacji VAT-26. Jest to konieczne w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu. Stosowną aktualizację należy złożyć najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.


Druk VAT-26 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatek VAT.


Należy wskazać, że pomimo iż z przepisów i objaśnień do informacji VAT-26 wynika, że tylko zmiana wykorzystywania pojazdu z celów wyłącznie firmowych na wykorzystywanie pojazdu do celów mieszanych zobowiązuje do złożenia aktualizacji omawianej informacji, to organy podatkowe twierdzą, że taką aktualizację należy również złożyć m.in. przy sprzedaży samochodu.

Tak uznał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2016 r., nr ITPP2/4512-49/16/RS. Według organu podatkowego skoro druk VAT-26 jest informacją o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, a samochód w wyniku sprzedaży nie będzie wykorzystywany do tej działalności, to w wyniku tego zdarzenia następuje obowiązek złożenia aktualizacji informacji VAT-26, ponieważ z tym dniem następuje zmiana wykorzystywania pojazdu samochodowego.

Analogiczne stanowisko zajął także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który w prawomocnym wyroku z dnia 9 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 890/15, stwierdził, że jeżeli samochód został zgłoszony na druku VAT-26 jako wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, to jego sprzedaż zobowiązuje do złożenia aktualizacji informacji VAT-26.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60