auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 63 (1313) z dnia 8.08.2016

Odliczenie VAT od zakupu ciągnika siodłowego

Rozszerzyłem zakres działalności gospodarczej o usługi transportowe. Do ich świadczenia nabyłem m.in. ciągnik siodłowy. Czy od wydatków na ten pojazd mogę odliczać cały VAT?

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik może zasadniczo odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika lub dokumentu celnego. Stanowi o tym art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Należy wskazać, że ustawodawca w niektórych przypadkach umożliwia podatnikom prawo do odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi bez stosowania żadnych ograniczeń. Podatnik może odliczyć 100% podatku naliczonego w przypadku nabycia pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy o VAT pojazdy uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.


Treść ujednoliconych przepisów dostępna jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Przez pojazdy samochodowe, w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jak wynika z art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h - określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast stosownie do art. 2 pkt 42a tej ustawy, ciągnik samochodowy to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy - określenie to obejmuje ciągnik siodłowy i ciągnik balastowy.

Mając to na uwadze należy stwierdzić, że ciągnik siodłowy, o którym mowa w pytaniu, nie jest pojazdem wskazanym w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT. W konsekwencji Czytelnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków na ten pojazd.

Taki pogląd potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2016 r., nr 1061-IPTPP3.4512.192.2.2016.OS.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60