auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (902) z dnia 20.01.2016

Odliczanie VAT od zakupu paliwa do samochodu zastępczego

W działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód typu van. Od wydatków na ten pojazd odliczamy 100% kwoty VAT. Auto to uległo wypadkowi. Na czas naprawy pojazdu serwis udostępnił nam pojazd zastępczy (samochód osobowy, tj. bez dodatkowych badań technicznych). Czy od zakupu paliwa do tego pojazdu możemy odliczyć VAT?

Od zakupu paliwa do samochodu zastępczego, o którym mowa w pytaniu, podatnik może odliczyć 50% kwoty VAT (zakładamy, że do tego pojazdu nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu).

Co do zasady, od wydatków na pojazdy samochodowe podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. Odliczenie pełne (100%) przysługuje jedynie wówczas, gdy są spełnione dodatkowe warunki. Przykładowo, podatnik może odliczać 100% kwoty VAT od wydatków na samochód typu van, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne na stacji diagnostycznej, a w dowodzie rejestracyjnym uzyskano odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Z pytania wynika, że te warunki są spełnione odnośnie samochodu, który uległ wypadkowi. Od wydatków na ten pojazd podatnik może odliczać zatem 100% kwoty VAT (pod warunkiem oczywiście, że pojazd służy wyłącznie czynnościom opodatkowanym).

Natomiast samochód zastępczy, który podatnik wykorzystuje do celów firmowych podczas naprawy swojego pojazdu, nie spełnia warunków uprawniających do odliczania 100% kwoty VAT. Dla tego pojazdu nie zostało bowiem przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne potwierdzające spełnienie ustawowych wymagań. Od wydatków na ten pojazd można byłoby zatem odliczać 100% kwoty VAT, gdyby m.in. dla tego pojazdu była prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu i pojazd ten został zgłoszony do naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-26. Zakładamy, że te warunki nie są spełnione. W związku z tym od zakupu paliwa do samochodu zastępczego podatnik może odliczać tylko 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze.

www.AutowFirmie.pl - Samochód a podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60