auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (537) z dnia 1.05.2021

Prywatny samochód kupiony za gotówkę i przekazany do firmy - koszty z tytułu amortyzacji

W 2020 r. osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, kupiła za granicą samochód osobowy z przeznaczeniem do celów prywatnych. Jego wartość (po przeliczeniu na złote według kursu euro z dnia poprzedzającego dzień zakupu tego pojazdu) przekraczała 15.000 zł. Był on kupiony za gotówkę od zagranicznej firmy. Obecnie osoba ta przekaże ten pojazd na potrzeby działalności gospodarczej. Czy bez względu na to, że przedsiębiorca za pojazd płacił gotówką, to amortyzacja środka trwałego (samochodu osobowego) będzie stanowić koszt uzyskania przychodów?

Wydatek poniesiony na nabycie środka trwałego podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne (o ile nie wystąpią przesłanki do wyłączenia ich z kosztów podatkowych). W tym przypadku nie znajdą zastosowania przepisy o niezaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków, które zostały opłacone gotówką.

Stosownie do art. 22p ust. 1 pkt 1 updof, podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Z kolei z art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców wynika, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy w tej części:

  • zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
  • w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody,

w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego (art. 22p ust. 2 updof).

Powołane przepisy stosuje się odpowiednio w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych (art. 22p ust. 3 pkt 1 updof).

Zasady te stosuje się również w przypadku płatności z pominięciem rachunku płatniczego na rzecz kontrahenta zagranicznego. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 maja 2020 r., nr 0115-KDIT3.4011.158.2020.1.AWO.

W omawianym przypadku decydujące znaczenie ma to, że brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych płatności z tytułu transakcji o równowartości przekraczającej 15.000 zł dokonanej bez pośrednictwa rachunku płatniczego dotyczy tylko transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Tymczasem transakcja kupna samochodu osobowego, której dotyczy pytanie Czytelnika, nie była przeprowadzona w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Zatem tylko jedna strona transakcji - zagraniczna firma - była przedsiębiorcą. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie więc zastosowania art. 22p updof.

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.364.2019.1.WS. Organ ten uznał, że jeżeli samochód osobowy został kupiony na cele prywatne, a dopiero później wnioskodawca powziął zamiar przekazania go na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, to nie był zobowiązany do dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Jeżeli samochód osobowy spełnia wszystkie przesłanki określone w art. 22a ust. 1 updof, pozwalające uznać go za środek trwały, to podatnik ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że odpisy te dokonywane są zgodnie z przepisami art. 22a-22o updof. Odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów podatkowych w pełnej wysokości, o ile nie wystąpią przesłanki do wyłączenia ich z tych kosztów, np. na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4 updof.

www.AutowFirmie.pl - Samochód prywatny w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.