Gazeta Podatkowa nr 75 (1220) z dnia 17.09.2015
VAT z faktur za wydatki związane z autem limitowane "kilometrówką"
Na potrzeby działalności wykorzystuję swój prywatny samochód osobowy. Wydatki związane z używaniem tego samochodu zaliczam do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu "kilometrówki". Czy w sytuacji, gdy np. limit kilometrówki wynosić będzie 5.000 zł, natomiast koszty netto 1.500 zł, to podatek VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z tym samochodem odliczam proporcjonalnie do limitu, czy mogę odliczyć VAT dotyczący kwoty 1.500 zł?
W sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik do działalności gospodarczej użytkuje samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Tak więc rozliczenia kosztów eksploatacji tego auta dla potrzeb podatku dochodowego dokonuje w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdu. Jest to jednak ewidencja stosowana dla potrzeb rozliczeń z tytułu podatku dochodowego, a nie podatku VAT.
Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez czynnego podatnika VAT do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi temu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z pewnymi nieistotnymi tutaj zastrzeżeniami. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu m.in. nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).
Przy czym regulacje dotyczące odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi ustawodawca określił w art. 86a ustawy o VAT. Jak wynika z tych przepisów, w sytuacji gdy podatnik wykorzystuje do działalności jak i do celów prywatnych samochód osobowy, ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami. Z taką sytuacją mamy do czynienia w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu. Oznacza to więc, że Czytelnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT od wydatków związanych z omawianym samochodem. Moim zdaniem, limit wynikający z ewidencji przebiegu pojazdu (prowadzonej dla potrzeb podatku dochodowego) nie ma wpływu na zakres odliczenia podatku naliczonego VAT od faktur dokumentujących wydatki związane z eksploatacją tego samochodu.
Zatem VAT (w wysokości 50%) będzie podlegał odliczeniu także wówczas, gdy wydatek nie mieści się w limicie wynikającym z ewidencji przebiegu pojazdu.
Jednak należy podkreślić, że podatnik powinien móc udowodnić, że samochód ten służy działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
www.AutowFirmie.pl - Samochód prywatny w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|