auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 36 (1181) z dnia 4.05.2015

Zasilenie konta przedpłaconego viaTOLL

Posiadam samochody dostawcze. Konta w systemie viaTOLL doładowywane są w systemie przedpłaconym. Ostatnio w jednym z aut uległ wyczerpaniu limit środków na koncie, a kierowca kontynuował podróż. Nałożona została na mnie kara. Czy fakt, że konto zostało doładowane zaraz po zakończeniu podróży, nie powinien skutkować cofnięciem kary? Czy teraz za wszystkie przewinienia płaci właściciel firmy, a nie kierowca?

W świetle obowiązujących przepisów i zapisów zawartych w "Ogólnych Warunkach Umowy Użytkownika systemu viaTOLL", użytkownik, któremu skończą się środki na koncie, zobowiązany jest do natychmiastowego opuszczenia drogi płatnej. Poruszanie się po drodze płatnej pojazdem podlegającym obowiązkowi wniesienia opłaty elektronicznej z zerowym saldem konta podlega karze administracyjnej. Dalszy powrót na drogę płatną możliwy jest dopiero po zasileniu konta i zaksięgowaniu wpłaty. W związku z powyższym kierowca zatrudniony przez Czytelnika powinien się zatrzymać i tak właśnie postąpić. Natomiast fakt, że konto zostało zasilone zaraz po zakończeniu trasy, pozostaje bez znaczenia, nie ma możliwości anulowania już nałożonej kary.

Jeśli zaś chodzi o kwestię, kto reguluje nałożone w ramach systemu kary finansowe, to począwszy od 2 stycznia 2015 r. zaszły w tym zakresie znaczne zmiany. Wprowadziła je nowelizacja ustawy o drogach publicznych, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1310). Obecnie odpowiedzialność finansową za większość naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej ponosi właściciel pojazdu. W przypadku gdy właściciel nie jest posiadaczem pojazdu, to kara nakładana jest na podmiot, na rzecz którego przeniesiono posiadanie tego pojazdu. Wyjątek od tej zasady dotyczy przypadków popełnienia przez kierującego wykroczeń polegających na:

 • niewłączeniu urządzenia podczas przejazdu po drodze, na której pobiera się opłatę,
   
 • wprowadzeniu do urządzenia nieprawidłowych danych o rodzaju pojazdu,
   
 • używaniu urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem.


Najwygodniejszym sposobem doładowania konta przedpłaconego w systemie viaTOLL jest płatność za pośrednictwem karty kredytowej, bankowej lub flotowej po uprzednim zalogowaniu się do Panelu Obsługi Klienta.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż aktualnie na podmiot, który dopuścił się naruszenia skutkującego obowiązkiem uiszczenia kary pieniężnej, nie może zostać nałożona więcej niż jedna kara w trakcie jednej doby (od godziny 000 do 2400 w danym dniu). Dotyczy to kar wymierzanych za naruszenia polegające na:

 • nieuiszczeniu opłaty drogowej,
   
 • niezjechaniu z drogi płatnej w przypadku uszkodzenia urządzenia viaBOX,
   
 • nieprawidłowym ustawieniu urządzenia viaBOX.
Urządzenie viaBOX informuje użytkownika, czy posiada on wystarczające środki na koncie do poruszania się po sieci dróg płatnych poprzez odpowiednią liczbę sygnałów dźwiękowych w momencie, gdy pojazd przejeżdża pod bramownicą. Pojedynczy sygnał oznacza, że użytkownik ma wystarczające środki na koncie, dwa sygnały - że użytkownik ma środki na koncie, ale są bliskie wyczerpania, zaś cztery wskazują brak środków na koncie lub wadliwe działanie urządzenia.

www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60