Gazeta Podatkowa nr 15 (1890) z dnia 21.02.2022
Konsekwencje braku wpłaty raty podatku od środków transportowych
Spółka jest właścicielem samochodu ciężarowego. W wyniku niedopatrzenia nie zapłaciła w 2022 r. pierwszej raty podatku od środków transportowych. Czy powinna sama dokonać wpłaty, czy należy czekać na wezwanie organu podatkowego?
O prawidłowe rozliczenie się z podatku od środków transportowych podatnik zobowiązany jest zadbać we własnym zakresie. Organ podatkowy nie informuje podatnika o konieczności jego uiszczenia, co wynika z samej konstrukcji tego podatku. W praktyce oznacza to, że podatek ten należy opłacać bez wezwania.
W przypadku braku zapłaty podatku w terminie podatnicy powinni jak najszybciej opłacić zaległy podatek. Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dodatkowo obowiązek zapłaty odsetek od zaległości. Co do zasady, odsetki za zwłokę nalicza i wpłaca samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego, podmiot zobowiązany do ich zapłaty (np. podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny). W razie braku takiej wpłaty może nastąpić wszczęcie postępowania egzekucyjnego mającego na celu wyegzekwowanie zaległości podatkowej.
Zasady prowadzenia egzekucji administracyjnej reguluje ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm.). Wcześniej organ podatkowy będzie miał prawo do wszczęcia postępowania podatkowego w celu ustalenia zaległości podatkowej. Zaległość podatkowa powstaje m.in. wtedy, gdy nie został uiszczony w terminie podatek, zaliczka na podatek lub rata podatku. Zgodnie z art. 21 § 3 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego. Zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę należy uiścić w ciągu 14 dni. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy.
I ratę podatku od środków transportowych należy wpłacać do dnia 15 lutego.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że o zapłatę należności wraz z odsetkami organ podatkowy ma prawo upomnieć się za okres 5 lat wstecz.
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|