auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 74 (1636) z dnia 16.09.2019

Opodatkowanie podatkiem transportowym przyczep i naczep

Na potrzeby podatku od środków transportowych ustalenie dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów następuje poprzez zsumowanie dopuszczalnej masy całkowitej naczepy oraz masy własnej ciągnika siodłowego. Z tym, że nie chodzi tu o ciągnik siodłowy, który posiada podatnik lub inny podmiot i który w danym momencie może ciągnąć naczepę, lecz o potencjalny najmniejszy pojazd silnikowy, który zgodnie z odpowiednimi przepisami może ciągnąć określoną naczepę.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawcą jest spółka prowadząca działalność finansową m.in. w zakresie zawierania umów leasingu operacyjnego i finansowego. Zamierza zawrzeć umowy leasingu z klientami, których przedmiotem będą naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej 30.000 kg. Wnioskodawca zasadniczo nie będzie właścicielem ciągników siodłowych przeznaczonych do ciągnięcia tych naczep (nie będzie ich finansować). Korzystający, niebędący właścicielem naczep wskazał, że częścią zespołu pojazdów będzie ciągnik o dmc 18.000 kg i dmc zespołu pojazdów 40.000 kg.

W związku z tym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób należy określić dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów, która stanowi parametr determinujący stawkę podatku od środków transportowych dla naczepy.

W opinii spółki, ustalając podstawę opodatkowania naczep podatkiem od środków transportowych, podatnik powinien zliczyć dmc naczepy i masę własną posiadanego/wykorzystywanego ciągnika siodłowego.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Poznania uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.

Wskazał, że w myśl przepisów art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:

1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton,

2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,

3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,

4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,

5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,

6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,

7) autobusy.

Na podstawie przywołanego przepisu wskazał, że w przypadku przyczep i naczep ustawa zawiera sformułowanie "które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą", oznacza, że pojazd silnikowy należy brać pod uwagę jedynie przy ustalaniu dmc przyczepy/naczepy dla celów podatkowych.

W opinii Prezydenta Miasta Poznania prawidłowe opodatkowanie naczep podatkiem od środków transportowych wymaga ustalenia ich dopuszczalnej masy całkowitej z pojazdem silnikowym, tzn. z ciągnikiem siodłowym będącym w stanie pociągnąć daną naczepę i poruszać się razem z nią w zespole pojazdów.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Poznania z dnia 20 maja 2019 r., nr Fn-XIV.310.2019)

 Komentarz redakcji 

Przyczepy i naczepy oraz ciągniki siodłowe i balastowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych jako odrębne przedmioty opodatkowania. Jedynie stawka podatku dla ww. przedmiotów opodatkowania, a w konsekwencji wysokość podatku, zależy od wyrażonej w tonach dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, jaki może zostać utworzony przez każdy z przedmiotów opodatkowania.

Konieczność ustalenia dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów składającego się z naczepy lub przyczepy oraz pojazdu silnikowego jest potrzebna jedynie do ustalenia wysokości stawki podatku, jaką należy zastosować. Nie traktuje się więc przyczepy (naczepy) plus ciągnika siodłowego jako jednego pojazdu podlegającego opodatkowaniu. Przedmiotem podatku od środków transportowych jest zarówno ciągnik, jak i przyczepa (naczepa), a ustalenie dmc zespołu pojazdów decyduje o zastosowaniu stawki podatku.

Dopuszczalną masę całkowitą samochodu ciężarowego, ciągnika balastowego, przyczepy oraz naczepy ustala się na podstawie danych zawartych w dowodach rejestracyjnych tych pojazdów.

www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.