Gazeta Podatkowa nr 3 (1565) z dnia 10.01.2019
Samochód ponownie dopuszczony do ruchu a zapłata podatku od środków transportowych
Pojazd, którego jestem właścicielem w ramach prowadzonej działalności został czasowo wycofany z ruchu do końca lutego br. W jakim terminie po odebraniu dowodu i tablicy rejestracyjnej tego pojazdu powinienem rozpocząć opłacanie za niego podatku od środków transportowych?
Po upływie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu organ rejestrujący, na pisemny wniosek właściciela pojazdu oraz po dołączeniu decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, zwraca właścicielowi dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.
Dla celów ustalenia momentu aktualizacji obowiązku w podatku od środków transportowych istotne znaczenie ma wygaśnięcie decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych w przypadku pojazdów czasowo wycofanych z ruchu powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został ponownie dopuszczony do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu. Tak stanowi art. 9 ust. 4a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.). Wygaśnięcie decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu następuje w dniu ściśle określonym w tej decyzji. Właściciel pojazdu od tego momentu ma możliwość odebrania dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych od organu rejestrującego (§ 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu - Dz. U. z 2004 r. nr 285, poz. 2856 ze zm.). Po wygaśnięciu tej decyzji organ rejestrujący pojazdy nie wydaje już żadnej dodatkowej decyzji o dopuszczeniu pojazdu do ruchu.
Powyższe oznacza, że datą ponownego dopuszczenia do ruchu będzie pierwszy dzień, w którym Czytelnik będzie mógł w siedzibie organu rejestrującego odebrać dowód i tablice rejestracyjne swoich pojazdów. Od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypada ten dzień, bez względu na to, czy właściciel stawił się w starostwie i odebrał dokumenty danego pojazdu, powstanie obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych. Data ponownego dopuszczenia pojazdu do ruchu jest tożsama z datą wygaśnięcia decyzji o czasowym wycofaniu, która wynika z samej decyzji. Decyzja ta wygasa po upływie ostatniego dnia czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
"Ponownego dopuszczenia pojazdu do ruchu, o którym stanowi art. 9 ust. 4a u.p.o.l., nie można utożsamiać z odebraniem dokumentów pojazdu z depozytu. Przy takiej interpretacji w sytuacji, gdy podatnik nie odebrałby dowodu i tablic, pomimo faktu, że decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu wygasła, właściciel nadal nie byłby zobowiązany do zapłaty podatku. Przez ponowne dopuszczenie do ruchu należy w związku z tym rozumieć potencjalną możliwość wykorzystania przez właściciela pojazdu na drogach publicznych". Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2018 r., sygn. akt II FSK 1054/18. |
www.AutowFirmie.pl - Opłaty za firmowe samochody:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|