auto w firmie, samochód w firmie, samochód prywatny w firmie, samochód firmowy
lupa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 12 (396) z dnia 20.06.2015

Czy można ponownie wprowadzić do ewidencji samochód całkowicie zamortyzowany?

Trzy lata temu właściciel przedsiębiorstwa osoby fizycznej wprowadził do środków trwałych samochód osobowy. Samochód został całkowicie zamortyzowany i wycofany z działalności gospodarczej. Obecnie właściciel firmy nadal chce użytkować ten samochód w działalności gospodarczej. W jaki sposób wprowadzić go ponownie do ewidencji księgowej i w jakiej wartości?

Jeżeli właściciel przedsiębiorstwa chce powtórnie wykorzystywać samochód osobowy w prowadzonej działalności gospodarczej, to może wprowadzić go ponownie do ewidencji środków trwałych według uprzedniej wartości początkowej (jest to bowiem ten sam środek trwały). Przy czym samochód ten został uprzednio w całości zamortyzowany i nie może być ponownie (drugi raz) przedmiotem amortyzacji.

Według art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości, rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru. Środek trwały wycofany z działalności gospodarczej, który zostaje przekazany właścicielowi przedsiębiorstwa na jego prywatne cele, wyksięgowuje się z ewidencji bilansowej. W takim przypadku niezamortyzowana wartość środka trwałego zmniejsza kapitał właściciela. Z treści pytania wynika jednak, że samochód został całkowicie zamortyzowany, dlatego też wycofanie tego środka trwałego z ewidencji nastąpiło zapisem:

      – Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
      – Ma konto 01 "Środki trwałe".

Obecnie właściciel zamierza wprowadzić go ponownie do ewidencji i używać w związku z prowadzoną działalnością.

Ponowne wprowadzenie środka trwałego do ewidencji księgowej jednostki może się odbyć na podstawie dokumentu "OT – Przyjęcie środka trwałego" w takiej wartości początkowej w jakiej wcześniej figurował on w ewidencji, zanim został z niej wyksięgowany. Można tego dokonać zapisem odwrotnym, czyli:

      – Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Środki transportu),
      – Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".

Tym samym wartość księgowa ponownie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu będzie wynosić zero złotych. Niemniej jednak, omawiany środek trwały będzie widniał w ewidencji bilansowej, co da jednostce możliwość ujmowania na bieżąco wydatków na eksploatację pojazdu w kosztach działalności operacyjnej.

Aktywne druki i formularze
Druk OT dostępny jest
w serwisie www.druki.gofin.pl
w zakładce Rachunkowość

www.AutowFirmie.pl - Samochód w ewidencji księgowej:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Bezpłatny egzemplarz
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.